Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dodatkowe pieniądze dla emerytów i rencistów. Kto otrzyma „czternastkę”?

Fot. fotolia

ZUS przygotowuje się do wypłaty dodatkowych świadczeń dla seniorów. W kwietniu wszyscy emeryci i renciści dostaną tak zwaną trzynastkę. Dla każdego będzie tej samej wysokości – 1250 złotych brutto.

Natomiast pod koniec roku większość z nich dostanie także „czternastkę”. Prezydent RP podpisał stosowną ustawę.

– Te świadczenia nie będą w jednakowej wysokości – informuje Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

Pełną kwotę otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają „czternastkę” pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Na przykład jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł.

00:00 / 00:00

Dodatkowe świadczenie będzie wypłacane z urzędu, to znaczy, że nie trzeba będzie składać żadnego wniosku w tej sprawie. Czternasta emerytura ma być wypłacona ponad 9 milionom emerytów. Nie dostaną jej ci, którzy mają najwyższe świadczenia przekraczające 4200 złotych.

 

Autor: W. Chromy
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ZUS, emerytura
Skierowania do sanatoriów znów wydawane. ZUS wznawia lecznicze wyjazdy

Od przyszłego poniedziałku (15 marca), Zakład Ubezpieczeń Społecznych wznawia wyjazdy do ośrodków rehabilitacyjnych w systemie stacjonarnym. Osobie, która została skierowana na rehabilitację leczniczą, ZUS przekaże zawiadomienie...

Zamknij
RadioOlsztynTV