Dobry występ Piotra Żyły w Oberstdorfie. Podium było bardzo blisko

Piotr Żyła Fot. PAP/G. Momot

Piotr Żyła zajął piąte miejsce w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich na mamucim obiekcie w Oberstdorfie. Wygrał Austriak Stefan Kraft, który został pierwszym liderem klasyfikacji o małą Kryształową Kulę w lotach.

Do końca sezonu 2021/22 skoczkowie będą rywalizowali już tylko na mamutach. Kraft wyprzedził Słoweńców Zigę Jelara o 1,7 pkt oraz Timiego Zajca o 13 pkt. Zaledwie cztery punkty od najniższego stopnia podium dzieliło Żyłę.

Kraft w pierwszej serii skoczył 232 m. Prowadził i miał 11,7 pkt przewagi nad Zajcem (222,5 m). W finale Austriak i Słoweniec osiągnęli po 207 m. Jelar dzięki 220-metrowej próbie w drugiej serii zdołał wyprzedzić swojego rodaka, ale do zwycięstwa odrobinę mu zabrakło.

Żyła natomiast skoczył 223,5 oraz 228,5 m. Na piąte miejsce przesunął się z siódmego, zajmowanego na półmetku.

Z Polaków po pierwszej serii najlepszy był szósty Kamil Stoch, który uzyskał 223 m, ale w finale osiągnął tylko 204 m i spadł na 12. miejsce.

Dawid Kubacki (213,5 i 209 m) uplasował się na 18. pozycji, Jakub Wolny (211,5 i 191 m) na 25., a Andrzej Stękała (208 i 203 m) na 26.

Do serii finałowej nie zakwalifikował się Aleksander Zniszczoł, który zakończył zmagania na 32. miejscu.

W klasyfikacji generalnej PŚ prowadzenie utrzymał 10. w sobotę Japończyk Ryoyu Kobayashi. Nieznacznie, bo z 58 do 55 punktów stratę zmniejszył dziewiąty tego dnia Niemiec Karl Geiger. Z Polaków najwyżej – na 17. miejscu – jest Żyła.

Do końca sezonu pozostały jeszcze tylko trzy indywidualne konkursy. W niedzielę w Oberstdorfie oraz dwa w przyszłym tygodniu w Planicy.

……………..

Wyniki Pucharu Świata w lotach w Obersdorfie
1. Stefan Kraft (Austria) 413,0 pkt (232,0 m/207,0 m)
2. Ziga Jelar (Słowenia) 411,3 (232,0/220,0)
3. Timi Zajc (Słowenia) 400,0 (222,5/207,0)
4. Anze Lanisek (Słowenia) 398,5 (217,0/219,0)
5. Piotr Żyła (Polska) 396,0 (223,5/228,5)
6. Marius Lindvik (Norwegia) 393,8 (217,0/218,5)
7. Bendik Jakobsen Heggli (Norwegia) 386,2 (217,5/223,5)
8. Peter Prevc (Słowenia) 383,8 (207,5/218,0)
9. Karl Geiger (Niemcy) 383,0 (211,5/215,0)
10. Ryoyu Kobayashi (Japonia) 378,8 (204,5/217,5)

12. Kamil Stoch (Polska) 373,8 (223,0/204,0)
18. Dawid Kubacki (Polska) 360,6 (213,5/209,0)
25. Jakub Wolny (Polska) 349,4 (211,5/191,0)
26. Andrzej Stękała (Polska) 349,2 (208,0/203,0)
32. Aleksander Zniszczoł (Polska) 166,0 (203,0)

……………..

Klasyfikacja generalna PŚ (po 25 z 28 zawodów)

Zwycięstwo Słoweńców w wielkim stylu. Polacy poza podium

Polscy skoczkowie narciarscy zajęli piąte miejsce w konkursie drużynowym mistrzostw świata w lotach w norweskim Vikersund. Złoto zdobyli Słoweńcy, srebro Niemcy, a brąz ekipa gospodarzy. Słowenia...