Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Do sądów wpływają protesty wyborcze

Sąd Okręgowy w Olsztynie

Sąd Okręgowy w Olsztynie

Już 14 protestów wyborczych wpłynęło do sądów okręgowych w Olsztynie i w Elblągu.

Może ich być jeszcze więcej, bo termin wysyłania takich wniosków mija z końcem tego tygodnia. Najwięcej, bo 7 protestów skierowali do Sądu Okręgowego w Olsztynie mieszkańcy gminy Jeziorany. Jak informuje rzecznik olsztyńskiego sądu sędzia Agnieszka Żegarska, wszystkie te protesty dotyczą list wyborców w miejscowościach Franknowo, Kramarzewo, Pierwągi i Polkajmy.

00:00 / 00:00

Wpłynęły także protesty z Olsztyna – dotyczące zbyt dużej liczby głosów nieważnych, z Bartoszyc – tu protest dotyczy niepowiadomienia jednego z kandydatów o losowaniu mandatu radnego oraz z terenu gminy Szczytno – gdzie autor protestu twierdzi, że mogło dojść do przerobienia lub podrobienia dokumentów.

Sąd Okręgowy w Elblągu

Protesty z północno-zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego płyną też do Sądu Okręgowego w Elblągu. Do tej pory, wpłynęły 3 protesty wyborcze z Łąkorza, Morąga i Biskupca. Sąd rozpatrzy je po uzupełnieniu braków we wnioskach. Żaden nie dotyczy wyborów w Elblągu, choć jeden z członków Miejskiej Komisji Wyborczej zgłaszał rzekome nieprawidłowości. Sprawą nieprawidłowości w wyborach tuż po głosowaniu zainteresowały się media, a problematyczne kwestie były wyjaśniane na specjalnej konferencji przez przewodniczącego Miejskiej Komisji Wyborczej, sędziego Michała Bobera.

Zgłoszenie protestu zapowiada Kazimierz Falkiewicz, pełnomocnik Komitetu Wyborców Obywatelski Elbląga. Komitet nie zdobył żadnego mandatu, choć przekroczył próg wyborczy, a jego kandydat Edmund Szwed zdobył ponad 12 procent głosów i zajął trzecie miejsce. Kazimierz Falkiewicz podkreśla, że nie chodzi o kwestionowanie wyników, ale o sposób przeprowadzenia głosowania. Mają to być merytoryczne uwagi dotyczące zabezpieczenia oraz prawnych aspektów i samego przygotowania wyborów.

00:00 / 00:00

Protestów może być więcej. Zgodnie z ordynacją wyborczą, na ich złożenie jest czas w ciągu 14 dni od przeprowadzenia wyborów.

Sprawą protestów wyborczych zajął się Andrzej Piedziewicz – posłuchaj

00:00 / 00:00

Fot. Łukasz Węglewski

(apied/mstan/bsc/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd
Nowe dowody odciążą skazanego za zabójstwo

Sąd Okręgowy w Suwałkach musi przeprowadzić nowy proces w sprawie Jacka W., skazanego na dożywocie za zabójstwo, którego jak twierdzi nie popełnił – zdecydował Sąd Najwyższy....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV