Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Do Olsztyna dziennie wjeżdża 17 tysięcy samochodów. Specjalne parkingi mają usprawnić komunikację w mieście

Fot. fotolia.pl

Olsztyński ratusz po konsultacjach społecznych przygotował analizę lokalizacji 47 parkingów typu „Park and ride”. Mają to być miejsca przesiadki z samochodu na komunikacje publiczną.

Jak wyjaśnia dyrektor wydziału strategii i funduszy europejskich Urzędu Miasta w Olsztynie Justyna Sarna-Pezowicz, dziennie do Olsztyna wjeżdża z zewnątrz 17 tysięcy aut, dlatego potrzebny jest pomysł na usprawnienie komunikacji publicznej.

00:00 / 00:00

Pomysł parkingów poparło 52 % mieszkańców. Ale tu warunek – z parkingów musi być możliwość szybkiej i komfortowej przesiadki na autobus lub tramwaj.

Teraz zdecydowana większość Olsztynian i mieszkańców okolicznych gmin wybiera samochód – to prawie 70 % osób. Parkingi mają zachęcić do korzystania z transportu publicznego. Miasto po konsultacjach wyznaczyło cztery parkingi testowe – przy ulicy Kanta, w Gutkowie, Dywitach i Unieszewie, które miałyby powstać w pierwszej kolejności. Nie ma jednak zapewnionego finansowania inwestycji, a jeden parking to kilka milionów złotych.

 

Autor: A. Skrago
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ratusz, parking, samochód, park and ride
Zazdrosny o kobietę mężczyzna zniszczył rywalowi dwa auta

Pierwsze z aut volkswagen 25-latek z Elbląga uszkodził w lipcu 2018 roku, gdy stało na parkingu. Gdy właściciel volkswagena zmienił auto na forda i zaparkował je...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV