Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Do końca listopada można składać wnioski o zwolnienie ze składek

Od połowy października będzie postojowe i zwolnienie ze składek dla branży turystycznej. Nowe przepisy programu „Tarcza 5.0.” wprowadzają trzy formy wsparcia dla przedstawicieli branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej.

Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień. Prawo do tej formy pomocy będzie przysługiwało płatnikom sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji, wystaw.

Jak informuje Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego, są jednak warunki uzyskania takiej pomocy.

Prowadzenie działalności przed 30 czerwca bieżącego roku. Należy również wykazać 75 procentowy spadek przychodów w porównaniu z miesiącami z 2019 roku. Wnioski o zwolnienie będzie można składać do końca listopada.

Anna Ilukiewicz dodaje, że nieco inne warunki muszą spełnić przewodnicy turystyczni.

W ich przypadku działalność powinna mieć charakter sezonowy i 2019 roku być wykonywana przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy. O pomoc mogą się ubiegać przewodnicy, którzy zawiesili działalność gospodarczą, ale po 31 sierpnia 2020 roku.

„Tarcza 5.0” wprowadza również dodatkowe świadczenie postojowe. Na taką pomoc mogą liczyć prowadzący działalność, którzy wcześniej już otrzymali postojowe. Prawo do dodatkowego  świadczenia będzie przysługiwało przedsiębiorcom, sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji. Chodzi m.in. o transport turystyczny, wystawianie i występowanie w przedstawieniach teatralnych czy prowadzenie dyskotek, salonów gier elektronicznych, plaż, jarmarków.

Dodatkowe świadczenie postojowe przysługuje nie więcej niż trzykrotnie.

 

Autor: B. Gajlewska/ZUS
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ZUS, składki, świadczenia, branża turystyczna
Działacze opozycji antykomunistycznej mogą liczyć na świadczenia wyrównawcze. Wnioski przyjmuje ZUS

Działacze opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowane z powodów politycznych, będą mogły ubiegać się o świadczenie wyrównawcze z ZUS, jeśli pobierają: emeryturę, rentę inwalidzką albo rentę z...

Zamknij
RadioOlsztynTV