Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -15 °C pogoda dziś
JUTRO: -12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Do końca czerwca jest czas na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek ZUS. Z pomocy mogą skorzystać małe firmy i samozatrudnieni

Do końca czerwca mają czas przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek może obejmować umorzenia za trzy miesiące – marzec, kwiecień i maj.

Na Warmii i Mazurach z pomocy, jaką jest zwolnienie z opłacania składek, skorzystało już 54 tysiące firm. Łączna kwota zwolnienia z opłacania składek za marzec i kwiecień przekroczyła 224 miliony złotych. Do tej pory w całej Polsce ZUS umorzył składki na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych na łączną kwotę ponad 7,5 miliarda złotych.

Najwyższe kwoty z tytułu zwolnienia ze składek dotyczą oddziałów ZUS w województwach mazowieckim, śląskim i wielkopolskim. Jak powiedziała Radiu Olsztyn Anna Ilukiewicz, rzeczniczka warmińsko-mazurskiego oddziału ZUS, od 1 kwietnia wpłynęły do ZUS ponad 4 miliony wniosków w ramach Tarczy Antykryzysowej:

Dotyczą one głównie zwolnienia ze składek za marzec, kwiecień i maj, oraz wypłaty świadczenia postojowego dla samozatrudnionych i zleceniobiorców. Z pełnego zwolnienia ze składek mogą skorzystać małe firmy zgłaszające do 9 osób do ubezpieczeń społecznych. Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby.

00:00 / 00:00

Ze zwolnienia mogą skorzystać także samozatrudnieni, których przychód przekracza trzykrotność średniego wynagrodzenia, ale ich dochody są niższe niż 7 tysięcy złotych. Inną grupą są firmy zgłaszające do ubezpieczeń od 10 do 49 osób, które mogą być objęte 50-procentowym umorzeniem kwoty składek wykazanej w deklaracjach rozliczeniowych.

 

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pomoc, ZUS, przedsiębiorcy
Problemy byłych pracowników hotelu w Ostródzie. Na jaw wychodzą kolejne fakty. Posłuchaj Śliskiej Sprawy

Dziennikarze Radia Olsztyn spotkali się z byłymi już pracownikami renomowanych hoteli w Ostródzie i Lidzbarku Warmińskim. W spotkaniu uczestniczyło kilka osób, problem ma dotyczyć kilkudziesięciu. Wszystko...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV