Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Do Elbląga po wielu latach powracają koncerty organowe

Fot. M. Rozbicka

Jest nowe wydarzenie na kulturalnej mapie Elbląga. Elbląskie Towarzystwo Kulturalne we współpracy z parafią św. Wojciecha organizuje pierwszy Elbląski Festiwal Organowy.

To powrót do tradycji lat 70. i 80. w nieco zmienionej formule – mówi Teresa Wojcinowicz, prezes Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego.

Zaczynamy I Elbląski Festiwal Organowy i mam nadzieję, że będzie on trwał tak długo, jak ten we Fromborku.

00:00 / 00:00

Koncerty odbędą się przy współpracy z parafią św. Wojciecha w Elblągu – mówi ksiądz Adam Gapys, wikariusz parafii św. Wojciecha.

Udział w koncertach to dla nas wyróżnienie. Trzeba podkreślić, że kościół pw. św. Wojciecha jest jednym z najstarszych, w pełni zachowanych zabytków w Elblągu.

00:00 / 00:00

Na 16-głosowych, najcenniejszych organach w mieście, zagrają wybitni muzycy z Polski i Łotwy – mówi Bartosz Skop, kierownik artystyczny Festiwalu.

Instrument ten jest jedynym zachowanym ze zbioru organów elbląskich sprzed 1945 roku. Są to zabytkowe organy reprezentujące styl romantyczny kręgu niemieckiego. W ramach I Elbląskiego Festiwalu Organowego przewidzieliśmy 3 koncerty.

00:00 / 00:00

Na organach zagrają: Renāte Stivriņa, Krzysztof Urbaniak oraz Aleksandra i Patryk Podwojscy. Artyści zaprezentują bogaty repertuar, od muzyki barokowej po dzieła współczesnych kompozytorów.

Pierwszy, inauguracyjny koncert odbędzie się 21 maja w parafii św. Wojciecha w Elblągu. Kolejne – 28 maja i 4 czerwca.

Autor: M. Rozbicka
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg
W Elblągu oddano cześć ofiarom KL Stutthof w rocznicę wyzwolenia obozu

W Elblągu przed pomnikiem Ofiar Obozu Stutthof odbyły się miejskie uroczystości upamiętniające 78. rocznicę wyzwolenia obozu. Miejsce uroczystości było nieprzypadkowe, ponieważ przed laty w Elblągu znajdował...

Zamknij
RadioOlsztynTV