Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Polecane, Braniewo, Działdowo, Aktualności, Giżycko, Aplikacja mobilna, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Ostróda, Pisz, Szczytno, Region, Węgorzewo, Regiony
Długi weekend nad jeziorami. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?
Wielu turystów długi czerwcowy weekend spędza na Mazurach. Branża turystyczna szacuje, że zajętych może być nawet 80 procent miejsc noclegowych.
– Decydując się na wypoczynek, nad wodą powinniśmy jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa – przypomina dyżurny MOPR w Giżycku Karol Dylewski.
Interwencje już mamy. Wodne karetki, które działają od 1 czerwca. Wypływają codziennie, więc jest, co robić. Przed wejściem do domu należy się schłodzić, zmoczyć się wodą, przyzwyczaić serce, głowę, nalać sobie wody na kark, żeby organizm się faktycznie przyzwyczaił. Mając ponad 20 stopni Celsjusza na zewnątrz i będąc przez kilka godzin narażonym na promienie słońca, to skok do takiej wody może się niebezpiecznie skończyć.
Wybierając się na Mazury, warto mieć na uwadze liczne remonty na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, o których przypomina dyżurny MOPR.
Najważniejszym remontem i utrudnieniem dla żeglarzy jest remont Kanału Łuczańskiego w Giżycku, który jest obecnie zamknięty dla żeglugi turystycznej i floty statków pasażerskich. Cały ruch kieruje się przez Kanał Wilkaski. Już ten weekend nam pokaże, jak to może wyglądać w wakacje. Płyniemy spokojnie, nie spieszymy się, nie stajemy, bo wtedy łódka zachowa się w sposób nieprzewidywalny. Musimy się poruszyć, wtedy na pewno wszystko pójdzie gładko i sprawnie.
Na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich jest tam 17 specjalnych masztów alarmowych. Spędzając długi weekend nad wodą, warto je bacznie obserwować, ponieważ zmiana częstotliwości migania będzie ostrzeżeniem dla żeglarzy o zmianie pogody.
Maszty mrugają 45 razy na minutę pomarańczowym bądź żółtym światłem. To informacja, że warunki są sprzyjające, aby wytworzyła się chmura burzowa. Więc żeglarzu, motorowodniaku, patrz do góry, spoglądaj w niebo, obserwuj te chmury, reaguj na zmieniające się warunki pogodowe. Jeśli masz błyska 90 razy na minutę, częściej niż raz na sekundę, wtedy jest informacja: uważaj, zrzucaj żagle i uciekaj do najbliższego brzegu.
Podczas ewentualnego załamania pogody wszystkie osoby przebywające na łódce powinny być na górnym pokładzie ubrane w kamizelki, a okna do kabiny powinny być zamknięte tak, aby uniemożliwić dostanie się wody do środka.
Autor: I. Malewska
Redakcja: M. Rutynowski/BSC