Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Dlaczego warto tańczyć zumbę?

Fot. Fotolia.com

Fot. Fotolia.com

W połowie drogi między tańcem a aerobikiem zumba jest nowym modnym sportem ostatnich lat.

Ta dyscyplina, idealna nie tylko do rozrywki w klubie wakacyjnym, uwodzi fanów tańców latynoskich, którzy chcą spalić kalorie podczas zabawy.

Zumba pochodzi z Kolumbii. Zadziałał czysty przypadek, zumba narodziła się w latach 90. z inspiracji tancerza i choreografa Alberto Pereza. Na jedne z zajęć aerobiku zapomniał o swojej zwykłej płycie CD, więc zdecydował się użyć płyty z muzyką latynoską. I tak muzyka zainspirowała nowe kroki i ruchy.

Choreografia zumby łączy fitness i ruchy taneczne różnego pochodzenia: tańce latynoskie takie jak salsa, kuduro lub reggae, a także tańce swingowe lub bollywood. W miarę postępu sesji utrudniamy kroki, a następnie miksujemy je, aby tworzyć bardziej intensywne choreografie, informuje „Marie Claire”.

Istnieją również różne rodzaje zumby, które dostosowują się do każdego rodzaju odbiorców. Istnieje zatem: Zumba Kids dla dzieci, Zumba Gold dla osób starszych, ale także Zumba Toning, która jest praktykowana z hantlami, Zumba Step, która wykorzystuje marsz lub Zumba Circuit, która miksuje taniec i ruchy kulturystyczne, a wreszcie Zumba Sentao, której choreografie wykonywane są z wykorzystaniem krzesła.

Choć używamy tu mocno ramion, zumba jest sportem, który głównie wzmacnia mięśnie brzucha (dzięki ruchom bioder i zmianom postawy) i nóg. Jest to również doskonała aktywność sercowo-naczyniowa, która poprawia naszą wytrzymałość.

Przede wszystkim zumba to świetny sposób na spalanie kalorii – możemy spalić do 500 w ciągu godziny. Idealny sport dla tych, którzy chcą poćwiczyć i schudnąć. W skali dwóch sesji tygodniowo wyniki są już widoczne po dwóch, trzech miesiącach treningu. Oprócz spalania kalorii, zumba wpływa także pozytywnie na całe ciało, poprawiając koordynację, poczucie rytmu i równowagę.

Zumba nie jest działaniem odpowiednim dla wszystkich. Ten sport wymaga dużego wysiłku i dlatego nie jest zalecana dla osób z problemami stawowymi w kostkach, kolanach i biodrach. Lepiej jest również skonsultować się z lekarzem, jeśli cierpisz na problemy sercowo-naczyniowe. Jeśli nie masz przeciwwskazań, załóż odpowiednią odzież sportową, która nie będzie przeszkadzać w ruchach i włóż wygodne tenisówki. Następnie poczuj rytm i ćwicz zumbę, na zdrowie.

 

Autor: PAP Life
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sport, taniec
Sukcesy par z Olsztyna w Mistrzostwach Polski w Tańcach Polskich „Mazur”. Młodzi tancerze wracają z medalami

Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich "Mazur 2019" odbyły się w Wieliszewie. Uczestniczyło w nich ponad 100 par z całej Polski. Aż 11 z nich reprezentowało Zespół...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV