Diagnoza: rośnie liczba zakażeń HIV

Fot. aids.gov.pl
Według Krajowego Centrum do spraw AIDS około 30-35 tysięcy osób w Polsce zakażonych jest wirusem HIV z czego połowa o tym nie wie. Liczba nowych zarejestrowanych przypadków w kraju rośnie. Na Warmii i Maurach od lat utrzymuje się na podobnym poziomie.
O profilaktyce HIV i AIDS najwięcej mówiło się w latach 80. i 90. Obecnie temat właściwie nie istnieje. Dodatni wynik testu wciąż budzi grozę. Tymczasem wczesne wykrycie wirusa i włącznie skutecznego leczenia pozwala normalnie żyć. Co ważne, osoba, która dzięki terapii ma niski, niewykrywalny poziom wirusa, nie zakaża.
O życiu z HIV w audycji Diagnoza opowiadała pani Magdalena, żona i mama dwójki zdrowych dzieci. Natomiast o profilaktyce, testach i leczeniu mówili eksperci Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie: Joanna Równiak – doradca w punkcie konsultacyjno-diagnostycznym oraz Radosław Gruss – kierownik oddziału promocji zdrowia. Do wysłuchania audycji zaprasza Agnieszka Lipczyńska.
Posłuchaj Diagnozy
Autor: A. Lipczyńska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy





















![Smaki Warmii i Mazur znów opanują Olsztyn [PROGRAM] Smaki Warmii i Mazur znów opanują Olsztyn [PROGRAM]](https://radioolsztyn.pl/wp-content/themes/ronew/loadimg.php?src=https%3A%2F%2Fradioolsztyn.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F06%2FDSC04861.jpg&q=95&w=30&h=30&zc=1&s=1&f=4,-6|3,3)




