Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Diagnoza: Rak płuca

Rak płuca jest jedną z najczęstszych chorób onkologicznych, która zabija najwięcej osób. Rocznie w Polsce rozpoznaje się około 23 tysięcy nowych przypadków, mniej więcej tyle samo pacjentów umiera.

Główną przyczyną raka płuca jest palenie papierosów. Większość pacjentów trafia do lekarza w 3 lub 4 stadium zaawansowania choroby. Tymczasem wczesne rozpoznanie znacząco zwiększa szanse wyleczenia. Ważnym elementem profilaktyki są badania z wykorzystaniem niskodawkowej tomografii komputerowej, z których mogą skorzystać osoby z grupy ryzyka.

Gośćmi audycji byli: dr n. med. Grzegorz Kulesza, konsultant wojewódzki w dziedzinie chirurgii klatki piersiowej, koordynator Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej w Warmińsko-Mazurskim Centrum Chorób Płuc w Olsztynie, dr n. med. Ewa Wasilewska-Teśluk, która kieruje Zakładem Radioterapii Szpitala MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie, konsultantka wojewódzka w dziedzinie radioterapii onkologicznej, Jacek Owczarczyk – zastępca dyrektora ds. medycznych w Warmińsko-Mazurskim Centrum Chorób Płuc w Olsztynie oraz pani Joanna, u której rozpoznano raka płuca w wieku 33 lat.

Posłuchaj audycji Agnieszki Lipczyńskiej

00:00 / 00:00

Autor: A. Lipczyńska
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w diagnoza
Nietrzymanie moczu u kobiet i mężczyzn

Nietrzymanie moczu uważa się za chorobę społeczną i jedno z ważniejszych wyzwań zdrowotnych XXI wieku. Problem ten dotyczy około 6 milionów Polek i co piątego mężczyznę...

Zamknij
RadioOlsztynTV