Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Defibrylator uratował życie. Do zdarzenia doszło w szkole podstawowej w Lubawie

Fot. fotolia

Chwile grozy w szkole podstawowej w Lubawie. Dzięki szybkiemu użyciu defibrylatora, udało się przywrócić akcję serca jednego z rodziców. 

Na początku września informowaliśmy o oddaniu do użytku, pierwszego w Lubawie, ogólnodostępnego defibrylatora typu AED. Urządzenie przywraca akcję serca przy nagłym zatrzymaniu krążenia. Zainstalowano je na budynku prywatnym, ale jest ogólnodostępne.

Jak poinformowała słuchaczka Radia Olsztyn, dziś w czasie zawodów sportowych dla dzieci w szkole podstawowej, jeden z rodziców miał zawał. Dzięki szybkiemu użyciu defibrylatora, udało się przywrócić akcję serca. Teraz mężczyzna jest pod opieką ratowników medycznych.

W Polsce, na wzór Stanów Zjednoczonych, wdraża się programy powszechnego dostępu do defibrylatorów typu AED w miejscach dużych skupisk ludzkich. Zgodnie z wytycznymi takie urządzenia powinny znajdować się wszędzie tam, gdzie nagłe zatrzymanie krążenia wystąpiło przynajmniej raz w ciągu ostatnich 5 lat.

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w defibrylator
Tajemnicze zniknięcie defibrylatora. Policja złapała złodzieja, a urządzenia dalej brak

Ogólnodostępny defibrylator, który wisiał na budynku Regionalnego Centrum Kultury obok Centrum Informacji Turystycznej w Olecku ukradziono kilka miesięcy temu. Chociaż sprawcę złapano, urządzenie nie wróciło na...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV