Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Dbaj o siebie i ciesz się końskim zdrowiem”. Resort zdrowia chce zachęcić młodych ludzi do zdrowego stylu życia i badań profilaktycznych

Ruszyła nowa kampania edukacyjna Ministerstwa Zdrowia

Ministerstwo zdrowia zainaugurowało właśnie kampanię edukacyjną Profilaktyka, Człowieku. W Warszawie zaprezentowano nowy spot pod hasłem „Dbaj o siebie i ciesz się końskim zdrowiem”.

Wiceminister zdrowia Piotr Gryza namawia, przede wszystkim, do rzucenia palenia i ograniczenia spożywania alkoholu. Jak podkreślił, palenie jest przyczyną wielu chorób, nie tylko płuc, ale wielu innych.

Doktor Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych podkreśla, że grupa osób w wieku od 18 do 35 lat, do której skierowana jest kampania, najrzadziej przychodzi do lekarza. Według niego, to wynika z braku chorób jeszcze w tym wieku. Natomiast podkreślił, że ci młodzi dorośli zakładają rodziny, intensywnie pracują i są narażeni na stres. Ich zachowania prozdrowotne mają kluczowe znaczenie dla nich samych i dla dzieci.

Kardiolog profesor Piotr Jankowski przekonuje, że za własne zdrowie w 80 procentach jesteśmy odpowiedzialni sami, dokonując codziennych wyborów. Te wybory dotyczą narażenia na dym tytoniowy, sposobu odżywiania, aktywności fizycznej. Tylko za 20 procent ryzyka zawału serca, udaru mózgu są odpowiedzialne geny – podkreślił specjalista.

Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk kliniczny dodaje, że jedzenie nie jest już zaspokojeniem potrzeb fizjologicznych tylko psychologicznych. Sięgamy po słodycze, produkty, które mają cukier, tłuszcze, gdyż one nas w pewien sposób uzależniają. Natomiast chodzi o to by, jeść często, mało, ale wszystko. Podstawą powinny być pełnoziarniste produkty zbożowe i warzywa.

Kampania jest realizowana z Funduszy Europejskich w ramach programu „Ograniczenie społecznych nierówności w zdrowiu”.

Redakcja: BSChromy za IAR

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdrowie, profilaktyka, spot, video, ministerstwo zdrowia, końskie zdrowie
Jemy coraz więcej warzyw i owoców. Producenci alarmują, że brakuje rąk do pracy przy uprawach

Producenci muszą się posiłkować pracownikami z zagranicy. Im więcej pośredników tym cena jest wyższa. Podczas seminarium w Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Olsztynie zarówno rolnicy jak...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV