Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dariusz Wasiela: Wpłynął pierwszy wniosek z Warmii i Mazur o przejęcie przez państwo rolniczego długu

Od lutego obowiązuje ustawa o pomocy zadłużonym gospodarstwom – mówił w Porannych pytaniach Dariusz Wasiela, wicedyrektor olsztyńskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Przewiduje kilka form wsparcia, m.in. dopłaty do kredytów restrukturyzacyjnych. W najpoważniejszych przypadkach dług może zostać przejęty przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w zamian za ziemię zadłużonego rolnika. Jak mówił wicedyrektor olsztyńskiego oddziału KOWR, w regionie wpłynął już jeden taki wniosek, jest też sporo pytań od rolników.

Mówimy o zadłużeniach, które powstają w gospodarstwach rolnych powodowane następstwem powtarzających się niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. W przypadku produkcji roślinnej może to być powtarzająca się z roku na rok susza. Mogą to być też trudne do przewidzenia sytuacje kryzysowe na rynkach rolnych, czy załamanie koniunktury na rynkach zwierzęcych.

Dariusz Wasiela podkreśla też, że pomocą nie mogą być objęte zobowiązania na rzecz KRUS czy zaległości z tytułu podatków.

W Radiu Olsztyn wicedyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa mówił także, że ośrodek namawia producentów rolnych do rejestrowania się w programie dla szkół. To program, dzięki któremu dzieci z klas 1-5 otrzymują bezpłatnie mleko, owoce i warzywa. Dariusz Wasiela podkreślał, że na Warmii i Mazurach bardzo wiele dzieci korzysta z tego programu.

Warmińsko-mazurskie jest jedynym województwem, gdzie mamy zatwierdzonych naszych lokalnych dostawców. Codziennie z programu korzysta, w regionie, ponad 66 tysięcy dzieci. To ogromna skala sięgająca 99 procent.

Rejestracja producentów współpracujących z programem już się zaczęła, potrwa do końca bieżącego roku szkolnego.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Dariuszem Wasielą

Dariusz Wasiela. Fot. B.Świerkowska-Chromy

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za A.Piedziewicz

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dzieci, rolnicy, dożywianie, owoce, dług, Wasiela
„Trzeba jeszcze poczekać na zielone światło z Unii Europejskiej”. Jest szansa dla rolników zagrożonych niewypłacalnością

Od lutego obowiązuje ustawa o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne. Na mocy ustawy Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będą mogły...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV