Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Trzeba jeszcze poczekać na zielone światło z Unii Europejskiej”. Jest szansa dla rolników zagrożonych niewypłacalnością

Fot. fotolia

Od lutego obowiązuje ustawa o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne. Na mocy ustawy Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będą mogły pomóc rolnikowi, który nie jest w stanie spłacać terminowo swoich zobowiązań.

Do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa mogą się zgłaszać rolnicy zagrożeni niewypłacalnością. Uzyskają albo pożyczkę albo dopłatę do oprocentowania do kredytu. Jednak jak uprzedza Łukasz Bartkowski, zastępca dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Olsztynie, z wnioskami trzeba jeszcze poczekać na zielone światło z Unii Europejskiej.

Z kolei Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa może przejąć długi rolnika, w zamian za gospodarstwo – informuje Jan Rzeszutek, kierownik wydziału finasowo – księgowego KOWR w Olsztynie. I co ważne KOWR może, na zasadzie pierwszeństwa, wydzierżawić tę samą ziemię dotychczasowemu właścicielowi. Rolnik będzie miał też prawo pierwokupu nieruchomości przez 20 lat.

Łączna wysokość dopłat do kredytu restrukturyzacyjnego wyniesie 40 procent, a dla młodego rolnika lub dla gospodarstwa położonego np. na terenach Natura 2000 – nawet 60 procent. Kwota kredytu nie może przekroczyć 5 milionów złotych. Jego oprocentowanie nie może być wyższe niż 2 procent. Pożyczka udzielana będzie na okres do 15 lat w wysokości nieprzekraczającej kwoty zadłużenia gospodarstwa, ale nie więcej niż 5 milionów złotych dla jednego podmiotu.

 

Autor: D.Grzymska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kredyt, wieś, rolnicy, zadłużenie, rolnik
Czy rok 2019 będzie dla rolników ostatnim, w którym mogą ubiegać się o znaczne dotacje?

W tym roku  rolnicy mogli się starać o dofinansowanie w wysokości nawet 500 tysięcy złotych. Kończy się okres programów zaplanowanych na lata 2014- 2020, dlatego nie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV