Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dariusz Nakonieczny: Bronimy zatrudnienia i jesteśmy dumni, że Michelin Olsztyn aktywnie włączył się do walki z koronwirusem

Fot. Ł. Węglewski

Gościem Marka Lewińskiego w Rozmowie gospodarczej był Dariusz Nakonieczny – dyrektor Zakładu Form i Członek Zarządu Michelin Polska.

Rozmawiano między innymi o wpływie pandemii na produkcję w olsztyńskiej fabryce Michelin.

Zderzyliśmy się z nową rzeczywistością i musimy temu stawić czoło. Branża motoryzacyjna, w tym oponiarska, są jednymi z najbardziej wrażliwych i jako pierwsze doświadczają spadku koniunktury. Aktywność zakładów, w których produkujemy opony została znacznie ograniczona. Przed Wielkanocą byliśmy zmuszeni zatrzymać produkcję. Dziś stopniowo przywracamy ją, ale zależy to od wielu czynników zewnętrznych (…)

Dariusz Nakonieczny podkreślił, że najbardziej ograniczono produkcję w zakładach wytwarzających opony do samochodów osobowych i ciężarowych. Nieco lepiej jest w zakładzie produkcji opon rolniczych. Jest to związane z wiosennymi pracami polowymi.

Monitorujemy sytuację i jesteśmy gotowi, aby jak najszybciej powrócić do pełnej zdolności produkcyjnej (…) Wolę patrzeć na tę sytuację jak na kolejne wyzwanie, któremu trzeba sprostać. Mobilizuje mnie to i całą ekipę fabryki w Olsztynie. Chcemy jak najlepiej wykorzystać ten czas, dlatego pracujemy nad optymalizacją naszych procesów.

Jak podkreślał gość Rozmowy gospodarczej firma Michelin w czasie epidemii koronawirusa postawiła na ochronę pracowników.

Najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo pracowników, a w dalszej kolejności bezpieczeństwo ekonomiczne. Dla Michelin ochrona zdrowia pracowników ma priorytetowe znaczenie (…) Nasze działania są wielotorowe (…) od uwrażliwienia na profilaktykę (…) po wzmocnienie dezynfekcji w szatniach i łaźniach, pomiar temperatury u wszystkich pracowników, czy dostępność masek dla wszystkich (…) Część naszych pracowników realizuje swoje zadania z domu.

Michelin zatrudnia prawie 5 tysięcy pracowników. W Radiu Olsztyn Dariusz Nakonieczny podkreślił, że jego firma robi wszystko, aby zachować miejsca pracy.

Byt tysięcy rodzin w dużej mierze jest uzależniony od funkcjonowania fabryki Michelin Polska (…) Od niedawna mamy nowe rozwiązanie, jest to tzw. Bank Dni Wolnych. Pracownik ma możliwość zwrócenia się z wnioskiem o udzielenie 5 dni wolnych w pełnym wymiarze wynagrodzenia i będą one do odpracowania nawet w przyszłym roku.

Członek Zarządu Michelin Polska zaznaczył, że fabryka Michelin może skorzystać z niektórych założeń tarczy antykryzysowej.

W maju w większości naszych zakładów zastosujemy rozwiązanie z ustawy nt. Tarczy antykryzysowej. Będzie to obniżenie wymiaru czasy pracy maksymalnie do 20 procent. Wszyscy pracownicy solidarnie zostali tym rozwiązaniem objęci (…) Staramy się uniknąć zwolnień i przetrwać. Bronimy naszego zatrudnienia.

W fabryce Michelin w Olsztynie nadal trwa akcja rozlewania płynu do dezynfekcji.

Włączenie się Michelin do akcji produkowania płynów dezynfekcyjnych było inicjatywą naszych pracowników. Kiedy Warmińsko-Mazurski Związek Pracodawców Prywatnych zaproponował, by we współpracy z Polmosem Żyrardów włączyć się do produkcji płynów, okazało się, że infrastruktura jaka znajduje się w zakładzie w Olsztynie, po pewnej adaptacji, z powodzeniem może być do tego wykorzystana (…) Dziś płyn produkowany jest w dwóch wariantach: do dezynfekcji rąk i powierzchni.

Michelin Olsztyn wyprodukuje łącznie 40 tysięcy litrów płynu dezynfekcyjnego, który trafi do 189 placówek w regionie. Olsztyńska fabryka dostarczyła także maseczki dla szpitali, ale nie tylko.

Wykorzystując technologię druku 3D, której na co dzień używamy do produkcji form do opon, wyprodukowaliśmy akcesoria do masek wielokrotnego użycia dla ratownictwa medycznego. To rodzaj reduktora, dzięki któremu możemy połączyć maskę z filtrem. Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego wyposażyliśmy w opony do 8 karetek. Przekazaliśmy też darowiznę finansową na zakup sprzętu medycznego do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Olsztynie. Jesteśmy bardzo dumni z tego, że mogliśmy włączyć się do walki z epidemią koronawirusa na Warmii i Mazurach.

Posłuchaj rozmowy z Dariuszem Nakoniecznym

00:00 / 00:00

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w gospodarka, Olsztyn, Michelin, fabryka opon
Zwiększono deficyt w tegorocznym budżecie Olsztyna. Miejscy radni obradowali on-line

Za nami historyczna sesja olsztyńskiej Rady Miasta. Radni po raz pierwszy obradowali zdalnie. Ze względu na epidemię, olsztyńscy radni po raz pierwszy w swojej historii obradowali...

Zamknij
RadioOlsztynTV