Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
brak danych dla miasta: olsztyn
Logowanie
 

Dariusz Barton: każdy samorząd ma zabytek, który może zgłosić do konkursu i dostać dotację na renowację

Dariusz Barton. Fot. A. Podbielska

Do udziału w dwóch konkursach dotyczących zabytkowych obiektów zachęcał gość Porannych Pytań Studia Elbląg wojewódzki konserwator zabytków w Olsztynie. Z pochodzącym z Elbląga Dariuszem Bartonem rozmawiała Mira Stankiewicz.

Pierwszy to prestiżowy i honorowy Zabytek Zadbany, realizowany w kilku kategoriach pod patronatem generalnego konserwatora zabytków. W jednej z nich w tegorocznej edycji weźmie udział katedra we Fromborku. Jest ona wzorcowo utrzymywana i warta promowania, szczególnie w Roku Mikołaja Kopernika. Szansę na pochwalenie się i promocję swoich zadbanych zabytków maja także właściciele domów drewnianych czy obiektów technicznych.

Drugi konkurs pod hasłem Rządowy Program Odbudowy Zabytków wiąże się dotacjami na odbudowę czy renowację. Tu finansowanie jest od 150 tysięcy złotych, przez 500 tysięcy złotych do 3,5 miliona złotych. Wnioskodawca, czyli samorząd dołoży do prac tylko 2 procent ich wartości. I tak np. Braniewo składa osiem wniosków. Miasto ma szansę na odbudowanie swojego ratusza, którego ruiny wyburzone zostały 70 lat temu.

Wojewódzki Konserwator Zabytków zachęca do składania wniosków i oferuje pomoc na każdym etapie ubiegania się o wsparcie. Termin został przedłużony do 17 marca.

Posłuchach rozmowy Miry Stankiewicz

00:00 / 00:00

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, zabytki
Miniaturowe zabytki Warmii. Niezwykła wystawa Henryka Drajera

12 miniatur zabytkowych obiektów Warmii prezentowanych jest w galerii Gminnego Ośrodka Kultury w Stawigudzie. Autor tych niezwykle precyzyjnych prac, Henryk Drajer, pracuje nad każdym z nich...

Zamknij
RadioOlsztynTV