Darek Malejonek: potrzebuję drugiego człowieka, żeby coś tworzyć
Łukasz Adamski i Grzegorz Kasjaniuk w kulturalnym programie „Okno na kulturę” rozmawiają o filmach, serialach, muzyce i literaturze. W audycji pojawiają się również goście ze świata kultury.
W drugiej audycji gościem jest Darek Malejonek, muzyk, kiedyś frontman nieistniejącego już, kultowego dla wielu fanów polskiego rocka początku lat dziewięćdziesiątych zespołu Houk i jeden z założycieli formacji 2Tm2,3. Obecnie przede wszystkim lider zespołu Maleo Reggae Rockers. Maleo dzieli się historią swojego życia, opowiada o muzyce reggae oraz swojej twórczości. Dzieli się osobistymi refleksjami na temat duchowości.
Autorzy omawiają również książki i nowości kinowe:
* Książka. Dariusz Malejonek, Magdalena Nierebińska „Urodzony, by się nie bać”. Maleo – urodzony buntownik, zawsze na przekór systemowi – po raz pierwszy o burzliwej młodości, muzycznych i życiowych rewolucjach oraz spotkaniach face to face z Bogiem i szatanem. Od hardcorowych początków przez kultowe festiwale i koncerty po rosnącą popularność. Narkotykowe eksperymenty, duchowe poszukiwania i nadnaturalne doświadczenia. Trasa po Jamajce, wędrówki po Indiach i zaangażowanie w misje w Afryce. Urodzony, by się nie bać to elektryzująca opowieść o trzydziestu pięciu latach kariery niepokornego artysty oraz o rodzeniu się polskiej sceny reggae.
* Film „Przyrzeczenie”, reż. Terry George. Hollywoodzka superprodukcja opowiada o jednej z największych zbrodni w historii ludzkości – rzezi Ormian podczas I wojny światowej w latach 1915–1917. W jedną z głównych ról wcieli się zdobywca Oscara Christian Bale. Pojawia się też temat filmu „Wołyń”. Smarzowski oddał hołd pomordowanym na Wołyniu Polakom. Terry George w podobnym duchu przypomina o ludobójstwie chrześcijan w Turcji.
* Telewizja – „Fargo”, czyli amerykański serial telewizyjny. Pomysłodawcą serialu jest Noah Hawley, który napisał scenariusz. Serial nawiązuje do filmu o tym samym tytule z 1996, którego scenariusz napisali bracia Joel i Ethan Coen.
W audycji również sporo muzyki.
Posłuchaj audycji Okno na kulturę
(G.Kasjaniuk/A.Podbielska)