Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Danuta Hryniewicz ponownie rekomendowana na prezesa sądu

Danuta Hryniewicz została ponownie rekomendowana na prezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie. Fot. A. Piedziewicz

Jest szansa na zakończenie ponad dwumiesięcznego wakatu na stanowisku prezesa olsztyńskiego Sądu Okręgowego.

Sędzia Danuta Hryniewicz ponownie rekomendowana na stanowisko prezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie. Olsztyńscy sędziowie po raz drugi głosowali nad kandydaturą sędzi Hryniewicz. Za pierwszym razem – dwa miesiące temu – doszło do błędu. Tym razem już nie, choć znów kandydatura przeszła zaledwie jednym głosem.

Podczas pierwszego głosowania okazało się, że jedna z uprawnionych osób nie mogła oddać głosu. A że wtedy również kandydatura przeszła tylko jednym głosem, ministerstwo sprawiedliwości zadecydowało o konieczności powtórzenia całej procedury.

– Teraz nie będzie już takiej potrzeby. Głosowały tylko osoby uprawnione. I wszystkie te osoby otrzymały piloty do głosowania – zapewnia rzeczniczka sądu okręgowego sędzia Agnieszka Żegalska.

00:00 / 00:00

Sąd Okręgowy w Olsztynie. Fot. Ł. Węglewski

Aby Danuta Hryniewicz mogła objąć stanowisko, potrzebny jest jeszcze podpis ministra sprawiedliwości. To właśnie ministerstwo zgłosiło jej kandydaturę i jak zapowiada wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak, podpisanie nominacji powinno nastąpić w przyszłym tygodniu. Zdaniem wiceministra, dwumiesięczny wakat na stanowisku prezesa olsztyńskiego Sądu Okręgowego nie zaburzył pracy instytucji.

– Oczywiście każdy przedłużający się wakat jest zły, ale dwa miesiące to nie jest wcale tak długo. W Polsce zdarzały się dłuższe wakaty – przekonywał wiceminister sprawiedliwości  Łukasz Piebiak.

Sama Danuta Hryniewicz nie chciała dziś (17 czerwca) rozmawiać z mediami. Jak powiedziała, rozmowa będzie mogła odbyć się dopiero, gdy otrzyma ministerialną nominację. Kandydatka na prezesa przedstawiła też swoich kandydatów na wiceprezesów sądu. Wiceprezesem ds. cywilnych miałaby zostać sędzia Beata Grzybek, wiceprezesem ds. karnych – sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski. Procedura ich wyboru ruszy dopiero, gdy Danuta Hryniewicz oficjalnie zostanie prezesem. Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak zaznaczył, że ministerstwo zaakceptuje te kandydatury.

Sąd Okręgowy w Olsztynie. Fot. Łukasz Węglewski


(apie/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, sędzia, prezes, sąd okręgowy, Minister Sprawiedliwości, Danuta Hryniewicz
Zabójca żołnierza usłyszy wyrok 29 czerwca

Prokuratura żąda 25 lat więzienia za zabójstwo żołnierza w Giżycku. Dziś (16.06.) przed olsztyńskim sądem okręgowym zakończył się proces w tej sprawie. Do tragedii doszło w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV