Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czynią dobro i za to są nagradzani medalem „Prodesso Auso”

W katedrze św. Jakuba w Olsztynie wręczono medale „Prodesso Auso” (30 listopada 2019 r.). Fot. Kinga Grabowska

W katedrze olsztyńskiej wyjątkowymi medalami ,,Prodesso Auso” uhonorowano osoby zasłużone dla archidiecezji warmińskiej. Medale przyznawane są dla uznania postawy moralnej i społecznej oraz zaangażowania na rzecz ewangelizacji, kultury chrześcijańskiej, obrony życia poczętego, sztuki i zabytków sakralnych. Także dobroczynności, edukacji i wychowania chrześcijańskiego oraz praw człowieka.

Wśród wyróżnionych jest katechetka ze szkoły podstawowej nr 10 w Olsztynie Magdalena Sztelman, Genowefa i Krzysztof Olewińscy oraz Ewa i Wojciech Jończykowie z Różynki, którzy od wielu lat wspierają swoją parafię. Kapituła wyróżniła też Krystynę Kucewicz z Caritas Archidiecezji Warmińskiej oraz Władysława Płoskę z parafii św. Jakuba w Olsztynie.

Termin przyznawania medali – 30 listopada- nie został wybrany przypadkowo. W tym dniu przypada uroczystość św. Andrzeja Apostoła, który obok św. Wojciecha jest patronem archidiecezji.

Dzisiejsza uroczystość jest także początkiem obchodów 30-lecia Caritas Archidiecezji Warmińskiej. Jej dyrektor ksiądz Paweł Zięba podkreślał podczas uroczystości, że to bardzo dobry moment, aby podziękować Bogu za siłę do działania. Przez ostatnie lata udało się zrobić bardzo dużo od pomocy najbiedniejszym i najbardziej potrzebującym, osobom starszym, samotnym, schorowanym i bezdomnym po dzieła, które będą służyły społeczeństwu przez lata. Tu mowa m.in o świetlicach dla dzieci, stacjach opieki Caritas, rodzinnych domach dziecka i hospicjum dla dzieci, którego budowa wciąż trwa.

Fot. Kinga Grabowska

Fot. Kinga Grabowska

Fot. Kinga Grabowska

Fot. Kinga Grabowska

Autor: K.Grabowska
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w medal, katedra św. Jakuba
Spędzili razem co najmniej 50 lat. Prezydent RP uhonorował siedem małżeństw z Ełku

Siedem małżeństw z Ełku odebrało medale za długoletnie pożycie. Takie odznaczenia przyznaje Prezydent RP parom, które wspólnie przeżyły co najmniej 50 lat. Wśród odznaczonych byli państwo...

Zamknij
RadioOlsztynTV