Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czym są CRP, GGTP czy ASO? Terminy medyczne nie takie straszne

Podniesiony poziom CRP może zwiastować zawał serca. Fot. pixabay

CRP czy GGTP – te i inne nazwy, choć brzmią skomplikowanie, mogą uratować ludzkie życie.

Dlatego warto zaczerpnąć nieco specjalistycznej wiedzy, bo nigdy nie wiadomo, czy i kiedy może się przydać. Dzięki niej podczas badań profilaktycznych będziemy spokojniejsi.

Im wcześniej wykryjemy chorobę, tym szybciej można z nią walczyć, a w efekcie szybciej można się jej pozbyć i być zdrowym. Terminy związane z branżą medyczną niekiedy brzmią przerażająco. Znamy te najbardziej podstawowe lub najczęściej pojawiające się jak morfologia, USG, rentgen czy tomograf. Polacy nie orientują się w terminach medycznych stosowanych przez lekarzy.

Zjawisko to wynika m.in. z powszechnej niechęci do wykonywania regularnych badań. Przyczyną tego nie są wyłącznie długie kolejki do świadczeń NFZ czy brak świadomości na temat istotności prawidłowej profilaktyki, ale również obawa przed usłyszeniem złej diagnozy. Należy jednak pamiętać, że im wcześniej wykryjemy problem, tym większą mamy szansę na powrót do zdrowia

– zauważa Małgorzata Jackiewicz, dyrektor sprzedaży ubezpieczeń zdrowotnych w jednej z firm ubezpieczeniowych

I tak np. skrót CRP oznacza białko C-reaktywne, którego podwyższony poziom może świadczyć o stanie zapalnym organizmu, a co dalej za tym idzie, może np. zwiastować zawał serca. Markery nowotworowe służą do wykonywania badań sprawdzających, czy ma się raka. Badanie troponiny I i T, które jest jednym z podstawowych badań wykonywanych przy podejrzeniu zawału serca, służy sprawdzeniu prawidłowości funkcjonowania serca oraz wykryciu ewentualnych jego uszkodzeń.

Z kolei do sprawdzenia stanu wątroby potrzebna jest analiza stanu enzymu gamma-glutamylotransferazy GGTP, a do utwierdzenia się w przekonaniu o zarażeniu paciorkowcem lub o posiadaniu choroby reumatycznej pomocne będzie badanie diagnostyczne ASO, czyli antystreptolizyna.

Redakcja: BSChromy za PAP Life

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdrowie, krew, badanie, wyniki, choroby, CRP
Mieszkańcy Warmii i Mazur mogą być spokojni o jakość szczepionek

Sposób przechowywania szczepionek na Warmii i Mazurach jest pod stałym monitoringiem i nie było potrzeby utylizacji preparatów - zapewniają o tym olsztyński Sanepid oraz Inspektorat Farmaceutyczny....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV