Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czym był antykomunizm? Czy autochtoni na Warmii i Mazurach byli antykomunistami? Ogólnopolska konferencja naukowa w Olsztynie


Komunizm zrodził antykomunizm – czyli co? Na to i inne pytania odnoszące się do problematyki różnorodnych postaw antykomunistycznych spróbują udzielić odpowiedzi referenci – uczestnicy ogólnopolskiej konferencji naukowej IPN „Oblicza polskiego antykomunizmu w XX wieku”, która odbędzie się w Olsztynie w dniach 22–24 listopada 2017 r.

W ostatnich latach coraz więcej mówiło się i pisało o komunizmie oraz komunistach, zarówno tych z lat międzywojennych (KPRP/KPP), wojennych (PPR, GL-AL), jak i sprawujących rządy w powojennej Polsce.

Antykomunizm stanowił jedynie uzupełnienie tych badań, a przecież określał i kształtował on nie tylko postawy organizacji politycznych i społecznych, ale także instytucji rządowych okresu II Rzeczypospolitej, czasu wojny i konspiracji, powojennego wychodźstwa niepodległościowego, jak również opozycji w Polsce rządzonej przez komunistów po II wojnie światowej.

Dlatego olsztyńska Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej postanowiła pochylić się nad tym ważnym acz zapomnianym tematem i wespół z zaproszonymi referentami nie tylko przedstawić różnorodne oblicza polskiego antykomunizmu, ale przede wszystkim poszukać odpowiedzi na pytania, czym był antykomunizm i czy każda postawa przeciwkomunistyczna, opozycyjna była równoznaczna z antykomunizmem.

Konferencja odbędzie się w Park Hotelu w Olsztynie, początek w środę o 9.15.

Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
76-latek groził rodzinie nożem. Był pijany

Za grożenie śmiercią żonie i synowi aresztowany został tymczasowo 76-letni mieszkaniec gminy Orzysz. Wezwani do  mieszkania policjanci zastali starszego mężczyznę z nożem kuchennym w dłoni. Był...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV