Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy zbliża się koniec wykluczenia komunikacyjnego Warmii i Mazur?

Goście audycji, od prawej: Izabela Smolińska-Letza, Henryk Falkowski, Miron Sycz i Ryszard Cecot

Goście audycji My Wy Oni dyskutowali o sporze imigracyjnym Polski z Komisją Europejską, zniesienie wiz dla obywateli Ukrainy oraz o tym, czy zbliża się koniec wykluczenia komunikacyjnego regionu.

Gośćmi Polskiego Radia Olsztyn byli: PSL – Ryszard Cecot, Nowoczesna – Izabela Smolińska-Letza, Kukiz15 – Henryk Falkowski, Platforma Obywatelska – Marszałek Miron Sycz, Prawo i Sprawiedliwość – Dariusz Rudnik.

Krzysztof Kaszubski: Zapowiadane są kolejne inwestycje kolejowe i drogowe na Warmii i Mazurach. Pod koniec przyszłego roku rozpocznie się budowa warmińsko-mazurskiego odcinka Via Baltiki – potwierdził w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn wiceminister infrastruktury i budownictwa – Jerzy Szmit. W regionie trasa będzie biegła przez przez gminę Ełk, gdzie powstaną dwa ważne węzły komunikacyjne: Ełk Południe i Ełk Wschód. Jak dodał wiceminister Jerzy Szmit – warmińsko-mazurski odcinek drogi Via Baltica ma kosztować ponad 2 miliardy złotych. Uczestniczyłem w ubiegłym tygodniu w forum związanym ze szczytem strategii Morza Bałtyckiego w Berlinie. Wiceminister transportu Litwy naciskał na to, żeby jak najszybciej powstała w Polsce Via Balitica, ale bardziej całej UE zależy na powstaniu Rail Baltici, a więc linii kolejowej, która będzie też przebiegała przez nasze województwa. Bez Polski nie powstanie Via Baltica i 16, a to są kluczowe elementy dla całej UE. Czy wobec tego zbliża się koniec wykluczenia komunikacyjnego regionu?

Ryszard Cecot

Ryszard Cecot:

Czy koniec wykluczenia to trudno powiedzieć. Ale zaniedbania powstałe od czasu przemian ustrojowych, ich nie da się nadrobić jedną drogą szybkiego ruchu czy Via Baltiką. My nie możemy sobie poradzić z DK16. Gdzie się obecnie kończy DK16? Gdzieś w okolicach Mrągowa, a dalej wiemy jak ta droga wygląda. Dla biznesu są ważne główne arterie przelotowe, ale mamy lotnisko. Ale w gminie, w której inwestor chciałby zainwestować, nie ma dróg! W Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich mieliśmy 8 mln euro na całe województwie na drogi lokalne. Pierwszy nabór i było kilka razy więcej chętnych i tych środków już nie ma, skończyły się. Trzeba inwestować w infrastrukturę globalnie, bo to nie tylko są drogi, ale też wodociągi, kanalizacja. Gdy to zbierzemy razem, to WiM ma jeszcze bardzo dużo do zrobienia.

Izabela Smolińska-Letza

Izabela Smolińska-Letza:

Struktura zabudżetowanych pieniędzy na rozwój dróg nie zwiększyła się. Via Batlica była planowana parę lat temu i to jest kolejny etap realizacji. Jeśli chodzi o wykluczenie, to mamy go na paru poziomach. Jeśli chodzi o drogi tranzytowe z Europy na Wschód, cały transport idzie przez Polskę. Górą nie ma którędy jeździć, byłam w Suwałkach i przewoźnicy naświetlali ten problem. Stan dróg lokalnych woła o pomstę do nieba, niektóre drogi lokalne się zwijają.

Henryk Falkowski

Henryk Falkowski:

Jeśli chodzi o S7, to będą odcinki dwupasmowe, ale do Warszawy dwupasmówką dojedziemy dopiero w 2021 roku, bardzo późno. Najważniejszą inwestycją jest DK16. To co się dzieje na Mazurach w weekendy, ten tranzyt jest makabryczny. Odcinek Mrągowo – Ełk przez Mikołajki powinien być jak najszybciej udrożniony. Jeśli chodzi o kolej to brak nam połączeń międzynarodowych. Chciałbym pociągiem sypialnym pojechać do Wilna, jako turysta. Składy PESY są fajne do Warszawy, Krakowa, Zakopanego, ale chciałoby się też do Wrocławia i Szczecina podróżować w lepszym komforcie.

Miron Sycz

Miron Sycz:

Powinniśmy rozstrzygnąć dwa aspekty. Dostępność wewnętrzna i zewnętrzna regionu. Bardziej nas dręczą drogi lokalne. To jest nasz główny problem. Mieszkam w powiecie bartoszyckim i wiem jak jest źle z dostępnością lokalną. Nie ma spójności. Akurat nasz rząd – PO i PSL – rozpoczął projektowanie i podpisywanie porozumień co do budowy dróg i liczę że rząd PiSu nie wycofa się z tego programu, bo poczynił dopiero 2 postępowania. Mamy lotnisko, zobowiązaliśmy się,że w tym roku przewieziemy co najmniej do 30 tys. pasażerów a przyjęliśmy już 90 tys. pasażerów.

Dariusz Rudnik

Dariusz Rudnik:

Mam dobre wiadomości, kilkanaście minut temu rozmawiałem z ministrem Szmitem. Nasze wykluczenie zbliża się do końca. Już w piątek będzie oddany odcinek dwupasmowej drogi Napierki – Nidzica. Trasy kolejowe, rozpisany jest przetarg na projekt linii Działdowo – Olsztyn, co skróci czas podróży do Warszawy. Ten problem ma dwa aspekty. W regionie, gdzie PO i PSL przez 8 lat rządzili i realizowali politykę inwestowania w wielkie ośrodki, to na drogi gminne nie było. Wiceminister Cichoń trzykrotnie wchodził do sejmu, obiecując budowę DK16 i potem się wycofywał. Mamy program rozdęty przez Platformę, na 200 mld złotych, natomiast po rządach Platformy zostało tylko 117 miliardów, ale my damy radę i ten program zrealizujemy.

Posłuchaj całej audycji.

00:00 / 00:00

(asocha)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w komunikacja, Ukraińcy, imigranci, wizy
Kontrola Straży Granicznej wykryła obywateli Ukrainy pracujących „na czarno”

77 obywateli Ukrainy pracowało na Warmii i Mazurach "na czarno". Takie są wyniki kontroli Straży Granicznej z Olsztyna w agencjach zatrudnienia i przedsiębiorstwach produkcyjno-usługowych. Trzy agencje...

Zamknij
RadioOlsztynTV