Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy wkrótce polskie cyrki będą bez zwierząt?

Fot. fotolia.pl

Członkowie Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt złożyli w Sejmie projekt zmian w ustawie o ochronie zwierząt. Przewiduje on zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach. Posłowie chcą też „emerytur” dla psów mundurowych i obowiązkowego czipowania psów w całej Polsce.

Zakazu wykorzystania zwierząt w cyrkach chce już 360 tys. Polaków. Właśnie tyle osób podpisało bowiem petycję w tej sprawie. W sukurs przyszli im posłowie z Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt. Z inicjatywy Katarzyny Piekarskiej, która jest przewodniczącą tego ciała, w Sejmie złożono projekt zmian w ustawie o ochronie zwierząt. Do tej pory wielu prezydentów miast w Polsce odmówiło udostępnienia powierzchni miejskiej na występy cyrków z udziałem zwierząt, ale takie cyrki wciąż są legalne w Polsce.

Orędownicy wprowadzenia zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach argumentują, że te żyją tam w bardzo złych warunkach, nie mają odpowiedniej opieki weterynaryjnej i są ofiarami przemocy. Zakaz zamknąłby też lukę prawną, z której korzystali pseudohodowcy zwierząt egzotycznych (niektórzy przedsiębiorcy rejestrowali cyrk, by bez nadzoru rozmnażać dzikie zwierzęta, a później je sprzedawać). „Jeśli uda się wprowadzić przepis o cyrkach bez zwierząt, to pracujące w nich lwy, tygrysy, wielbłądy czy psy trafią pod dożywotnią opiekę organizacji prozwierzęcych, które deklarują swoją pomoc. Tam będą miały dużo lepsze warunki i będą mogły bezpiecznie dożyć swoich dni” – mówi PAP Life prezes Fundacji Viva! Cezary Wyszyński. „Dzisiaj nie jest wielką tajemnicą, że zwierzęta, które nie mogą już występować ze względu na chorobę bądź wiek, są po prostu poddawane eutanazji” – dodaje Wyszyński.

Liczbę zwierząt wykorzystywanych na cyrkowych arenach w Polsce szacuje się na około 250 osobników. W lutym cyrki znów wyruszą w trasę. W sezonie trwającym do listopada każdy z nich przeciętnie odwiedza ponad 200 miejscowości.

Projekt zmian w ustawie przewiduje też uregulowanie statusu „zwierząt-emerytów” – dotyczy to głównie psów i koni, które pracowały w rozmaitych jednostkach państwowych – w policji, straży granicznej, straży pożarnej, a także w służbach specjalnych. Istnieje pomysł wprowadzenia „emerytur służbowych”. Ponadto posłowie chcą wprowadzić powszechny obowiązek czipowania psów. Mikroprocesor wszczepiany pod skórę ułatwiałby zidentyfikowanie zwierzęcia w razie zagubienia.

 

Redakcja: K. Ośko za PAP Life

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zwierzęta
Nie liczy się dobro zwierząt, ale zysk. Dziennikarze Śliskiej sprawy sprawdzili sytuację w schronisku dla zwierząt pod Mrągowem

Nie liczy się dobro zwierząt, ale zysk - alarmują wolontariuszki, które opiekowały się czworonogami w schronisku dla zwierząt pod Mrągowem. Jest to prywatne schronisko, które działa...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV