Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy w walce ze smogiem tylko Elbląg dopłaci do wymiany pieców?

Samorządy czekają na ogólnopolskie rozwiązania, które pomogą walczyć ze smogiem

Elbląg dopłaci mieszkańcom do wymiany pieców. Inne miasta Warmii i Mazur, choć mają problem z jakością powietrza, takich dotacji jednak nie przewidują.

Elbląg w tegorocznym budżecie zarezerwował na ten cel 40 tysięcy złotych. Dotacje będę mogli otrzymać właściciele domów, którzy zdecydują się wymienić piec na bardziej ekologiczny.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

00:00 / 00:00

Elbląg to nie jedyne miasto w województwie warmińsko-mazurskim, które boryka się z zanieczyszczeniem powietrza rakotwórczym benzoalfapirenem. Problemy miały też Iława, Nidzica i Olsztyn. Te miasta dopłat jednak nie przewidują.

W Olsztynie władze stawiają na podłączanie budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej. – Co roku, w ostatnich latach, mamy kilkadziesiąt takich inwestycji. Ostatnio chociażby na ulicy Katowickiej. W najbliższych planach są też budynki m.in. przy Kościuszki czy Mazurskiej – informuje Patryk Pulikowski z olsztyńskiego ratusza.

Nidzica także inwestuje w rozwój sieci. – W tym roku wymienimy kotły w miejskiej ciepłowni, dzięki czemu ciepło będzie o 30 procent tańsze. Liczymy, że to plus rozbudowa sieci zachęci mieszkańców, by się do niej podłączyć – mówi burmistrz Nidzicy Jacek Kosmala.

W Iławie władze takich działań nie planują. Jak przyznają, miasta nie stać ani na dopłaty do wymiany indywidualnych kotłów, ani na rozbudowę sieci.

Wszystkie te samorządy podkreślają przy tym, że czekają na ogólnopolskie rozwiązania, które pomogłyby walczyć ze smogiem. Kilka dni temu wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiedział stworzenie programu Czyste Powietrze. Jego elementami mają być nowe wymogi dotyczące kotłów grzewczych. Mają się też pojawić zachęty finansowe do wymiany źródeł ciepła.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

W walce ze smogiem rząd chce stworzyć program „Czyste Powietrze”

 

(apie/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, piec, ogrzewanie, powietrze, smog
Urzędniczka wyskoczyła z okna elbląskiego ratusza

52-letnia urzędniczka wypadła z czwartego piętra elbląskiego ratusza. Do wypadku doszło dzisiaj (17.01.) przed godziną 8.00. Kobieta przeżyła, bo upadek zamortyzowało stojące pod urzędem auto. Urzędnicy...

Zamknij
RadioOlsztynTV