Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy w tym roku czeka nas plaga kleszczy? Sanepid ostrzega: bądźmy czujni

Uwaga na kleszcze! – ostrzegają nasi słuchacze. Doniesienia o groźnych pajęczakach potwierdzają weterynarze, którzy już w styczniu ratowali zwierzęta przed tymi pajęczakami.

Pierwsze sygnały dotarły też do Sanepidu –  potwierdza także Radosław Gruss z wojewódzkiej stacji Sanepidu w Olsztynie. Ma to związek z lekką zimą i wysokimi jak na luty temperaturami.

Parazytolodzy ostrzegają, że tak wczesne przebudzenie może oznaczać plagę kleszczy w tym roku. Pajęczaki stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi jak i zwierząt, bo często przenoszą śmiertelnie groźną boreliozę, której rozpoznanie jak i leczenie może być bardzo trudne. Dlatego bądźmy czujni – apeluje Radosław Gruss i obserwujmy wszelkie oznaki, szczególnie w miejscu wkłucia kleszcza. Choć należy pamiętać, że rumień wędrujący może być w zupełnie innym miejscu. Warto więc po sezonie letnio-jesiennym zrobić badania sprawdzające czy kleszcz nie przeniósł zakażenia boreliozą.

W naszym województwie współczynnik zapadalności na boreliozę jest prawie dwukrotnie wyższy, niż w kraju.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

 

Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sanepid, lasy, kleszcz, kleszcze, plaga
Prawie 3 tysiące przedszkolaków zostanie przebadanych na obecność pasożytów

Bóle brzucha, brak apetytu, a nawet kaszel i wysypka mogą świadczyć o obecności pasożytów w przewodzie pokarmowym dziecka. Trzynaście lat temu badania w powiecie olsztyńskim wykazały,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV