Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy Tusk szuka wroga na opozycji? Posłuchaj rozmowy z posłami z Warmii i Mazur

Iwona Arent i Marcin Kulasek

O miejscu Nowej Lewicy w polityce i zapowiedziach nowelizacji Ustawy Prawa Oświatowego mówili w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn parlamentarzyści z Warmii i Mazur: Iwona Arent z Prawa i Sprawiedliwości i Marcin Kulasek z Nowej Lewicy. Gospodarzem rozmowy był Krzysztof Kaszubski.

Poseł Nowej Lewicy Marcin Kulsek zaapelował do Donalda Tuska, aby nie szukał wroga na opozycji. Lider Platformy Obywatelskiej zarzucił Nowej Lewicy, że nie określiła się, na ile chce współpracować z Prawem i Sprawiedliwością, a na ile chce zmienić tę władzę. Te słowa oburzyły sekretarza generalnego Nowej Lewicy.

Celem opozycji powinno być odsunięcie Zjednoczonej Prawicy od władzy. Przeciwnikiem jest PiS, a nie Lewica, chyba że Donald Tusk myśli inaczej. Mam wrażenie, że czasami kopiuje on doktrynę prezesa Kaczyńskiego, który od lat realizuje strategię „na prawo od PiS jest tylko ściana”. Tusk mówi ostatnio, że na lewo od Platformy Obywatelskiej także jest tylko ściana (…) Jesteśmy otwarci na współpracę, ale nie na zasadzie wasala, nie będziemy podnóżkiem PO (…)

Posłanka PiS Iwona Arent nie dziwi się, że Nowa Lewica jest rozgoryczona słowami Donalda Tuska.

Wreszcie dostrzegacie jakim typem polityka jest Donald Tusk i cała Platforma Obywatelska, która bardzo źle potraktowała Nową Lewicę. Widać, że Tusk chce, abyście byli podnóżkiem i przystawką i do tego dąży. Dla nas im bardziej kłóci się opozycja, tym lepiej. My zajmujemy się w tym czasie rządzeniem (…) Nas z Nową Lewica może połączyć walka o socjal Polaków.

W niedzielę mówiąc o relacjach z partiami opozycyjnymi Donald Tusk stwierdził, że jest problem z partią pana Czarzastego i że Lewica stawia nad sobą wielki znak zapytania.

Nowelizacji Ustawy Prawa Oświatowego

Goście Radia Olsztyn odnieśli się także do opracowywanej przez ministra edukacji nowelizacji Ustawy Prawa Oświatowego.

– To co chce zaproponować minister Czarnek, to ewidentne wkroczenie z ideologią do szkół – tak o nowelizacji ustawy mówił w Porannych Pytaniach poseł Nowej Lewicy Marcin Kulsek. Sekretarz generalny Nowej Lewicy dodał, że o zmiany w ustawie będzie chciał zapytać ministra edukacji i nauki.

Propozycje ministra Czarka dotyczące ograniczenia roli samorządów jako organu prowadzącego, narzucenie ogromnej roli kuratorów oświaty, wprowadzenie ideologizacji do szkoły, a także ograniczenie władzy rodzicielskiej w zarządzaniu szkołą.

Posłanka PiS Iwona Arent zaprzeczyła, że w nowelizacji ustawy chodzi o ideologizację nauczania w szkołach.

W szeroko pojętej, systemowej ustawie dotyczącej całego systemu oświaty chodzi właśnie o to, żeby nie wprowadzać ideologii do nauki. Także takiej ideologii, którą próbują robić środowiska LGBT i XYZ.

Nowelizacji Ustawy Prawo Oświatowe ma być tematem dzisiejszego posiedzenie sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego

00:00 / 00:00

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za K. Kaszubski

Więcej w Arent, Platforma Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość, kulasek
Bogusława Orzechowska: Na choroby, na które nie ma lekarstwa, skutecznym zabezpieczeniem jest szczepienie

Szczepienie pracowników służby zdrowia powinno być obowiązkowe, szczepienie innych grup zawodowych - niekoniecznie - powiedziała w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn senator i lekarka Bogusława Orzechowska z...

Zamknij
RadioOlsztynTV