Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy te święta będą skromniejsze? Bank Żywności pilnie poszukuje wolontariuszy

Fot. Bank Żywności w Elblągu/FB

Tegoroczna Wielkanocna Zbiórka Żywności będzie w regionie niewielka – przewiduje Bank Żywności w Olsztynie. Do początku dwudniowej akcji zostało kilka dni, a wolontariuszy jest ponad dwukrotnie mniej niż w poprzednich latach.

Zwykle było ich około 3 tysięcy – teraz niespełna 1,5 tysiąca. Oznacza to, że do potrzebujących trafi przed świętami mniej artykułów spożywczych.

– Filarem wolontariatu są uczniowie szkół podstawowych i średnich, ale ich także jest zdecydowanie mniej – powiedziała Jolanta Markiewicz z Banku Żywności w Olsztynie.

Zgłosiło się tylko 10 szkół z Olsztyna. To nawet nie połowa szkół, które biorą udział w zbiórkach żywności. Z roku na rok zbieramy trochę mniej tej żywności. Potrafiliśmy zbierać ok. 30-40 ton, ostatnia zbiórka to już niestety tylko kilkanaście ton żywności.

00:00 / 00:00

W Wielkanocnej Zbiórce Żywności od lat uczestniczy Szkoła Podstawowa nr 34 w Olsztynie.

– Dzieci chętnie się angażują – przyznała koordynatorka szkolnego wolontariatu Dominika Zalewska.

Bardzo chętnie. Obstawiamy 4 sklepy od godziny 9 do 20. To jest prawie setka uczniów. Mówią, że czas im szybko mija, chociaż dyżur trwa 3,5 godziny.

00:00 / 00:00

Do najbliższego czwartku wolontariusze mogą się jeszcze zgłaszać poprzez Messengera Banku Żywności.

W trakcie akcji, jak co roku, zbierane będą produkty spożywcze dla osób, które z różnych powodów nie mogą pozwolić sobie na ich zakup.

– Zależy nam, żeby pomóc jak największej liczbie potrzebujących – podkreśliła prezes elbląskiego banku żywności Teresa Bocheńska.

Z reguły na Wielkanoc, w przeciwieństwie do Bożego Narodzenia, mamy mniejszą ochotę do dzielenia się z innymi. Nam bardzo zależy, aby okazać serce najuboższym mieszkańcom. Wszyscy sobie zdajemy dobrze sprawę z tego, jaka jest w tej chwili sytuacja. Z racji panującej inflacji, 500 plus nie spełnia swojej roli jaką miało w poprzednich latach. Ponadto w tym roku do tej pory nie ma jeszcze wznowionego unijnego programu pomocy żywnościowej. Nasi beneficjenci normalnie dostawaliby w tym czasie paczki żywieniowe z unijnych funduszy. Tym bardziej zależy nam, aby wszystkim im pomóc.

00:00 / 00:00

Akcja prowadzona będzie stacjonarnie – w sklepach oraz drogą elektroniczną – przez Internet.

Wielkanocna Zbiórka Żywności odbędzie się 24 i 25 marca.

Autor: K. Kantor / J. Sulecki
Redakcja: M. Rutynowski / K. Ośko

Więcej w Bank Żywności, zbiórka żywności, poszukiwania
Tragiczny finał poszukiwań. Z Łyny wyłowiono ciało mężczyzny

Tragiczny finał poszukiwań 30-letniego mieszkańca gminy Biskupiec. Jego ciało wyłowiono, po południu, z rzeki Łyny w Olsztynie. Jak poinformowała posterunkowa Paulina Żur z olsztyńskiej policji, 30-latek...

Zamknij
RadioOlsztynTV