Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy tarcze antyinflacyjne zostaną przedłużone? Poseł Małecki nie ma wątpliwości

Poseł Jerzy Małecki. Fot. P. Getka

– Jeżeli będzie potrzeba, to tarcze antyinflacyjne zostaną przedłużone – stwierdził w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn poseł PiS Jerzy Małecki. W ten sposób odniósł się m.in. do wysokich cen paliw na stajach benzynowych.

Za benzynę bezołowiową 95 w wielu miejscach trzeba zapłacić już powyżej 7 złotych za litr. Wysokie ceny utrzymują się mimo funkcjonowania tarczy antyinflacyjnej, która obniża stawkę akcyzową na paliwo. Przedsiębiorcy zastanawiają się, co będzie w sierpniu, kiedy – zgodnie z założeniami – tarcza ma przestać funkcjonować.

Jeżeli będzie taka potrzeba, to takie tarcze inflacyjne 1.0 i 2.0 zostaną przedłużone. Przypomnę o tym, że one faktycznie działają teraz do 31 lipca, ale jeśli będzie taka potrzeba, rząd Prawa i Sprawiedliwości przedłuży te tarcze

– zapewniał poseł PiS Jerzy Małecki.

Piątkowe dane GUS to najwyższy odczyt inflacyjny od 24 lat. Szczytu cen żywności należy się jednak spodziewać dopiero pod koniec obecnego roku.

Poseł wypowiedział się o zmianach w przepisach dla rolników. – To była jedyna grupa zawodowa, która miała tak rygorystyczne przepisy dotyczące przejścia na emeryturę – powiedział Jerzy Małecki. Zgodnie z założeniami ustawy, rolnik będzie mógł przejść na emeryturę po osiągnięciu odpowiedniego wieku, ale nie będzie musiał już sprzedawać lub przekazywać swojego gospodarstwa.

Wiele jest takich przypadków, że rolnik nie ma komu przekazać ziemi, bo wiemy, jak się wyludnia wieś. Rolnik nie może być za to karany, że dalej produkuje żywność dla bezpieczeństwa żywieniowego innych.

W tej chwili ustawa jest w Senacie. Poseł Jerzy Małecki ma nadzieję, że „wróci z izby wyższej bez poprawek, a następnie trafi do podpisu prezydenta”.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

Autor: M. Lewiński
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Poranne Pytania
Elżbieta Gelert o problemach kadrowych szpitali. Posłuchaj Porannych Pytań

- Mamy problem z liczbą lekarzy, możemy mieć też problemy z liczbą pielęgniarek – mówiła w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn Elżbieta Gelert, posłanka Platformy Obywatelskiej i...

Zamknij
RadioOlsztynTV