Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy spółki SIM w regionie działają prawidłowo? Ruszają kontrole

Po audycie w spółkach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, odpowiedzialnych za budowę tanich mieszkań na wynajem, część z nich czeka szczegółowa kontrola. Wśród wytypowanych są m.in. dwie spółki z Warmii i Mazur.

To wynik doniesień o megalomanii zarządów i prowadzonej polityce, którą określono jako „stajnia Augiasza”.

Samorząd, który chciał wejść do spółki, musiał wpłacić 3 miliony złotych na jej funkcjonowanie. Pieniądze pochodziły z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. To było 3 lata temu i od tego czasu w planowanej budowie mieszkań niewiele drgnęło.

Wytypowana do kontroli Spółka KZN Północ z Olsztyna skupia 19 samorządów, w tym 18 z regionu. To m.in gmina Ełk. Jak powiedział Radiu Olsztyn wójt Tomasz Osewski nie wszystko działało dobrze.

Przez 2 lata ta spółka nic nie wybudowała. Zarzucaliśmy, że wydatki i plan rzeczowy są rozpasane. I tak było

– powiedział wójt.

Ostatecznie zmieniono prezesa. Od 2023 roku spółką kieruje Andrzej Maciejewski. Pytaliśmy go o postępy budowy mieszkań w regionie.

Ambitnie chcielibyśmy do końca roku oddać budynek w Szczytnie i 3-4 inwestycje rozpocząć symbolicznym wbiciem szpadla. Takie jest założenie

– dodał.

Maciejewski przekazał, że nie uda się wybudować zaplanowanych 3 lata temu tysiąca mieszkań. Ich liczba jest indywidualnie ustalana z udziałowcami.

Kontrole w wytypowanych Społecznych Inicjatywach Mieszkaniowych KZN Północ i KZN Warmia i Mazury mają ruszyć w poniedziałek.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Autor: K. Grabowska
Redakcja: M. Rutynowski/BSC

Więcej w kontrole, audyt, Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa
Strażacy kontrolują składowiska odpadów

Strażacy kontrolują składowiska odpadów w całym kraju. Rocznie przeprowadzają ponad trzy tysiące takich inspekcji. To działania prewencyjne, które mają utrzymać tendencję spadkową dużych i bardzo dużych...

Zamknij
RadioOlsztynTV