Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy Olsztyn będzie miał problem z dostarczaniem ciepła? Posłuchaj, co o tym sądzą radni


Olsztyn w 2022 roku będzie miał bardzo niewielką rezerwę ciepła systemowego. Wszystko za sprawą wyłączenia ciepłowni przez Michelin. O przyczynach takiego stanu rzeczy dyskutowali
w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn olsztyńscy radni Łukasz Łukaszewski i Jarosław Babalski.

Powodem niskich rezerw ciepła jest planowane na koniec tego roku wyłączenie ciepłowni przez Michelin. Pełne zabezpieczenie w ciepło miasto uzyska dopiero w roku 2023, gdy ruszy spalarnia śmieci. Radny Platformy Obywatelskiej Łukasz Łukaszewski w Porannych Pytaniach przekonywał, że winę za opóźnienie budowy spalarni – o której mówiono od lat – ponosi miejska opozycja.

Dzięki działaniom działaczy Prawa i Sprawiedliwości, także radnych Olsztyna, ta spalarnia – ekociepłownia – nie powstała. Ona powinna być już na uruchomieniu i dawać to ciepło.

Radny Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Babalski odpierał zarzuty, ale też krytykował samą budowę spalarni.

To jest mit. Swój sprzeciw wyraziły środowiska społeczne, stowarzyszenia i środowiska. Prawo i Sprawiedliwość oczywiście włączyło się w ten opór. Można było to zrobić taniej niż budowanie spalarni śmieci.

Spalarnia odpadów powstanie przy ulicy Lubelskiej. Jej uruchomienie planowane jest na połowę 2023 roku.

Masowa wycinka drzew pod nową linię tramwajową w Olsztynie zostanie zrekompensowana – zapewniał w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn radny współrządzącej miastem Platformy Obywatelskiej Łukasz Łukaszewski. W ubiegły weekend wycięto ponad 1300 drzew w miejscach, którymi ma biec nowa linia tramwajowa. Część mieszkańców niepokoi tak duża skala wycinki.

Radny Łukasz Łukaszewski na naszej antenie zapewniał, że zostanie to zrekompensowane.

Robimy to po to, by usprawnić transport publiczny, żeby można było szybciej się poruszać, bardziej komfortowo, bardziej ekologicznie. Za każde wycięte drzewo zostaną posadzone dwa.

Do tych zapewnień ostrożnie podchodzi opozycyjny radny Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Babalski.

Ja bym życzył panu prezydentowi, żeby tak jak szybko dewastuje, niszczy i wycina, tak szybko budował i trwale budował, żeby po dwóch latach inwestycje nie rozsypywały się.

Nowe linia tramwajowa ma biec z Pieczewa przez ulice Wyszyńskiego i Piłsudskiego do centrum miasta. Jej budowa ma zakończyć się w 2023 roku.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z olsztyńskimi radnymi

00:00 / 00:00

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Poranne Pytania, video, Jarosław Babalski, wideo
Dlaczego brytyjska odmiana wirusa rozprzestrzenia się tak szybko? Posłuchaj porannej rozmowy polityków

To brytyjska odmiana koronawirusa jest odpowiedzialna za wzrost zakażeń w regionie – przekonywał w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn poseł PiS Wojciech Kossakowski. Ta odmiana wirusa rozprzestrzenia...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV