Elbląg, Aktualności, Aplikacja mobilna
Czy okręt podwodny stanie się atrakcją turystyczną Elbląga? O „Kondora” zabiegają cztery miasta
Elbląg, Szczecin, Gdynia i Drawsko Pomorskie. Każde z tych miast stara się pozyskać do celów turystycznych okręt podwodny marynarki wojennej ORP „Kondor”.
Kilka tygodni temu „Kondor” zakończył morską służbę. Okręt przez 13 lat wykonywał misje pod polską banderą. Jednostka przepłynęła ponad 42 tysiące mil morskich i uczestniczyła m.in. w operacji antyterrorystycznej NATO na Morzu Śródziemnym, a także w międzynarodowych ćwiczeniach. ORP „Kondor” przez kilkadziesiąt lat służył w Królewskiej Marynarce Wojennej Norwegii.
Jednostka typu „kobben”, co po norwesku oznacza „foka”, pozostawała w służbie 53 lata i ze względu na ogólny stan techniczny jej dalsza eksploatacja była ryzykowna. Zgodnie z tradycją bandera wojenna „Kondora” trafiła do Muzeum Marynarki Wojennej. Sam okręt został przekazany Agencji Mienia Wojskowego. ORP Kondor został wybudowany w 1964 roku w niemieckiej stoczni Nordseewerke. Do polskiej Marynarki Wojennej trafił w październiku 2004 roku.
Działacze z Elbląga twierdzą, że okręt mógłby w mieście pełnić rolę muzeum i być atrakcją turystyczno-promocyjną całego regionu. Podkreślają morską tradycję miasta i planowany rozwój elbląskiego portu po otwarciu kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Do prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego wystosowano apel, by podjął rozmowy na temat przejęcia okrętu z Ministerstwem Obrony Narodowej i Agencją Mienia Wojskowego.
Autor: B.Gajlewska
Redakcja: BSChromy
PRZECZYTAJ TAKŻE
- Przedsiębiorcy z regionu pomogą w budowie okrętów dla Marynarki Wojennej
- "Orzeł. Ostatni patrol". Kiedy premiera wojennego filmu w gwiazdorskiej obsadzie?
- 557 lat temu na Zalewie Wiślanym doszło do bitwy, która dziś jest uznawana za początek Marynarki Wojennej
- Dzwon okrętowy z początku XX w. trafił do Muzeum w Ostródzie