Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy na wzgórzu zamkowym w Nidzicy powstanie nowa atrakcja turystyczna?

Zamek w Nidzicy. Fot. A.Minkiewicz-Zaremba

W Nidzicy na powstać Park Historyczny „Mazurskie Ślady Historii”. Z taką inicjatywą wystąpiła Fundacja Tradycji Oręża Polskiego.

Fundacja chce stworzyć nową atrakcję turystyczną i edukacyjną na wzgórzu zamkowym. Skąd taka tematyka? Wyjaśnia prezes Adam Protasiuk.

Uznaliśmy, że zapomniana historia plemion Prusów jest bardzo atrakcyjnym tematem, czyli uzmysłowienie turystom przyjeżdżającym na Mazury, a Nidzica właśnie jest bramą na Mazury, że rdzenną ludnością tych terenów nie są Krzyżacy, ani nacje po nich następujące, ale właśnie plemiona Prusów, które przez setki lat zamieszkiwały te tereny i potem, niestety, nigdy nie dostały państwowości, więc się – niestety – w tej historii polskiej państwowości rozmyły.

00:00 / 00:00

Na trasie zwiedzania miałoby się znaleźć kilkanaście monumentów poświęconych przywódcom plemion pruskich, które zamieszkiwały te tereny. Każdy z nich będzie miał tablicę informacyjną z kodem QR.

Jutro (25.03.) na zamku w Nidzicy odbędą się konsultacje z mieszkańcami na temat projektu. Początek o godzinie 11.

Autor: K. Kantor
Redakcja: K. Ośko

Więcej w zamek, Park Historyczny
Barwnie i radośnie na zamku. Wspólnie z Kopernikiem dzieci powitały wiosnę

Pierwszy dzień wiosny dzieci z olsztyńskich przedszkoli i szkół powitały wspólnie z Mikołajem Kopernikiem. Na Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie odbył się festyn pod hasłem "Dzień...

Zamknij
RadioOlsztynTV