Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Co z drugą linią tramwajową i modernizacją olsztyńskich obiektów sportowych? Znamy projekt budżetu miasta na przyszły rok

Fot. Łukasz Węglewski

Budowa II linii tramwajowej przesunięta o rok, modernizacja stadionu Stomilu i Hali Urania – pod dużym znakiem zapytania. Olsztyński ratusz opublikował projekt budżetu na rok 2019.

W projekcie budżetu Olsztyna na rok 2019 zapisano prawie 6 % spadek dochodów w porównaniu z budżetem na rok 2018. Mają wynieść 1 miliard 182 miliony złotych. O prawie 10 procent mają zmniejszyć się wydatki – do 1 miliarda 255 milionów złotych. Deficyt w miejskiej kasie ma w związku z tym wynieść 73 miliony złotych, czyli nieco ponad połowę tegorocznego deficytu.

Widać spadek wydatków inwestycyjnych – w planie nie ma np. II linii tramwajowej. Rozpoczęcie jej początkowo planowano na koniec tego lub początek przyszłego roku, ale jak przypomina prezydent miasta – unieważniono przetarg na budowę ze względu na zbyt wysokie ceny.

Po pierwsze przystąpiliśmy więc do optymalizacji tego projektu, poszukujemy alternatywnych rozwiązań, które byłyby tańszymi. Po drugie, szukamy dodatkowych środków unijnych na ten projekt

– mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz i zapowiada, że budowa II linii tramwajowej zacznie się w roku 2020 i potrwa 2 lata.

W projekcie przyszłorocznego budżetu Olsztyna nie znajdziemy też nic na temat dużych inwestycji sportowych, czyli modernizacji stadionu Stomilu i Hali Urania.

Projekt mamy gotowy, pozwolenia mamy gotowe. Natomiast musimy mieć finansowanie zewnętrzne, ponieważ są to kosztowne projekty, przewyższające 100-120 milionów złotych

– mówi prezydent Grzymowicz.

Projektem budżetu zajmą się teraz miejscy radni. Prezydent spodziewa się, że przyjmą budżet na styczniowej sesji Rady Miasta.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ratusz, Piotr Grzymowicz, projekt, modernizacja, linia tramwajowa, stadion Stomilu, budżet miasta
Inicjatywa „Szczepimy, bo myślimy”. Trwa zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem

W całej Polsce, także na Warmii i Mazurach, trwa akcja zbierania podpisów pod obywatelską inicjatywą “Szczepimy, bo myślimy”. Jeśli uda się zebrać 100 tysięcy podpisów, do...

Zamknij
RadioOlsztynTV