Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -8 °C pogoda dziś
JUTRO: -15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy będzie kasacja w sprawie Tunezyjczyka skazanego za zabójstwo koło baru w Ełku? Decyzja Sądu Najwyższego za kilka dni

Do Sądu Najwyższego wpłynęła kasacja obrońcy od wyroku wobec Tunezyjczyka, prawomocnie skazanego na 12 lat więzienia za zabójstwo 21-latka koło baru z kebabem w Ełku.

Za kilka dni sąd zdecyduje, czy skargę adwokata przyjąć do rozpoznania.

W procesie, który w lutym zakończył się prawomocnym wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, obrońca wnioskował o uniewinnienie, ewentualnie uchylenie wyroku i zwrot sprawy do pierwszej instancji lub o łagodniejszą karę.

Apelację składał też pełnomocnik rodziny zmarłego. Chciał kary 25 lat więzienia. Sąd odwoławczy utrzymał karę 12 lat więzienia, choć uznał, że sprawca działał z zamiarem nie bezpośrednim, a ewentualnym zabójstwa.

Tunezyjczyk był kucharzem w barze. Od awantury w tym lokalu zaczęło się całe zajście w noc sylwestrową 2016/2017, o którym było głośno w całym kraju. Gdy z baru wybiegł młody mężczyzna, zabierając bez płacenia dwie butelki napojów, w pościg ruszył Tunezyjczyk oraz właściciel lokalu, z pochodzenia Algierczyk. Gdy dogonili 21-latka, doszło do szarpaniny, podczas której chłopak został pchnięty nożem. Wskutek odniesionych obrażeń zmarł.

Właściciel lokalu został oskarżony o udział w bójce i nieudzielenie pomocy rannemu; już wcześniej dobrowolnie poddał się karze roku więzienia w zawieszeniu. Tunezyjczyk oskarżony o zabójstwo i udział w bójce z użyciem noża; do takiego zarzutu nie przyznał się przez całe postępowanie.

W czerwcu 2019 roku Sąd Okręgowy w Suwałkach skazał go na 12 lat więzienia, uznając za winnego zabójstwa i działania z zamiarem bezpośrednim. Orzekł też, iż skazany ma zapłacić matce i siostrze 21-latka, które miały w sprawie status oskarżycielek posiłkowych, w sumie 70 tysięcy złotych zadośćuczynienia.

Sąd apelacyjny karę utrzymał choć – odmiennie od okręgowego – przyjął, że Lassaad A. działał z zamiarem nie bezpośrednim, a ewentualnym zabójstwa.

Kasację od tego wyroku złożył obrońca. Jak wynika z informacji uzyskanych przez PAP w zespole prasowym SN, na posiedzeniu 2 grudnia sąd oceni, czy kasacja nie jest w oczywistym stopniu bezzasadna. Jeśli tak, oddali ją od razu. Jeśli zdecyduje inaczej, sprawa zostanie skierowana do rozpoznania przez Sąd Najwyższy na rozprawie.

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, prawo, wyrok, zabójstwo, tunezyjczyk, Sąd Najwyższy
Dziś ma ruszyć proces olsztyńskich policjantów. Funkcjonariusze są oskarżeni o stosowanie tortur

Dziś ma się rozpocząć proces 17 policjantów z Komendy Miejskiej w Olsztynie, którzy są oskarżeni o torturowanie przesłuchiwanych. Funkcjonariuszom przedstawiono w sumie 72 zarzuty, które dotyczą...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV