Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy będzie embargo na rosyjską ropę i dlaczego spada liczba gospodarstw rolnych w regionie? Posłuchaj

Od prawej: Jerzy Małecki (PiS), Zbigniew Ziejewski (PSL)

Jeden na Jednego, czyli słowne starcie przedstawiciela opozycji z przedstawicielem partii rządzącej. Gospodarzem audycji był Andrzej Piedziewicz. Jego gościem byli posłowie sejmowej komisji rolnictwa:

Jerzy Małecki – poseł Prawa i Sprawiedliwości
Zbigniew Ziejewski – poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego

Embargo na rosyjską ropę

Unia Europejska chce wprowadzić embargo na rosyjską ropę. To ma być mocny cios w reżim Putina, bo dochody z ropy to 1/3 dochodów Rosji. Czy będą sankcje, które zadziałają? Czy Polska jest w stanie poradzić sobie bez rosyjskiej ropy? W ubiegłym roku ponad 70 procent ropy zużytej w naszym kraju pochodziło właśnie z Rosji. Znajdziemy inne źródła, czy będziemy musieli przesiąść się na rowery?

Wyniki Powszechnego Spisu Rolnego

Główny Urząd Statystyczny przedstawił ostateczne wyniki Powszechnego Spisu Rolnego, który był przeprowadzony w 2020 roku. Nie różnią się od wyników wstępnych, które już były omawiane. Na Warmii i Mazurach od 2010 roku do 2020 spadła liczba gospodarstwa rolnych – o prawie 3 procent. Za to o 10 procent wzrosła w ciągu dekady średnia powierzchnia użytków rolnych.

Nasze województwo pod względem wielkości gospodarstw zajmuje drugie miejsce w Polsce. Według statystyków, to efekt starzenia się społeczeństwa i braku chęci młodych ludzi do przejmowania gospodarstwa po rodzicach. Jak to wpłynie na sektor rolno-spożywczy i na bezpieczeństwo żywnościowe?

Posłuchaj audycji Jeden na Jednego

00:00 / 00:00

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za A. Piedziewicz

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Rosja, ropa, rolnictwo, embargo, Jerzy Małecki, Zbigniew Ziejewski, rolnicto
Parlamentarzyści o wstrzymaniu dostaw gazu z Rosji: byliśmy gotowi na taki scenariusz

O wstrzymaniu przez rosyjski Gazprom dostaw gazu do Polski i pomocy uchodźcom z Ukrainy rozmawiali parlamentarzyści goszczący w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn. Z posłanką PiS Iwoną...

Zamknij
RadioOlsztynTV