Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czterech samorządowców zaskarżyło poręczenia majątkowe w śledztwie dotyczącym Helpera

Fot. fotolia

Do Sądu Rejonowego w Białymstoku trafiły zażalenia czterech samorządowców z Warmii i Mazur, w tym prezydenta Olsztyna, na zastosowane wobec nich poręczenia majątkowe w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w działalności stowarzyszenia Helper.

Chodzi o kwoty od 30 do 80 tysięcy złotych. Czterem samorządowcom, którzy podpisywali umowy z Helperem prokuratura regionalna w Białymstoku postawiła zarzut niedopełnienia obowiązków przez gminy. Śledztwo dotyczy prezydenta Olsztyna, burmistrza Reszla, wójta Purdy oraz byłego i obecnego wójta gminy Jedwabno.

Stowarzyszenie Helper w latach 2011-2017 prowadziło w tych gminach domy opieki dla seniorów finansowane przez budżet państwa. Duża część pieniędzy miała zostać przywłaszczona lub wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem. Zarzuty przedstawiono dotąd prawie 40 osobom.

Ostatnio zarzuty usłyszał również m.in. Tomasz K. – w przeszłości poseł PiS i agent CBA, zwany przez media „agentem Tomkiem”. Przez pewien czas kierował Helperem, gdy zrezygnowała z tego jego żona, również podejrzana w tej sprawie. Zarzuty wobec Tomasza K. dotyczą m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przywłaszczenia wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami około 10 milionów złotych oraz oszustw w związku z nienależnym przyznaniem ponad 39 milionów złotych dotacji, a także tzw. prania pieniędzy na kwotę 2 milionów złotych.

Wobec byłego „agenta Tomka” jako środek zapobiegawczy zastosowano poręczenie majątkowe w wysokości 500 tysięcy złotych. Tomasz K. zaskarżył postanowienie prokuratury. Jego zażalenie jeszcze do sądu nie trafiło.

 

Autor: PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, samorząd, Helper, samorządowcy, prezydent Olsztyna, poręczenie, Tomasz K.
Sąd rozpoznał apelację w procesie Tunezyjczyka skazanego po głośnym zabójstwie w Ełku. Wyrok jeszcze przed świętami

16 grudnia Sąd Apelacyjny w Białymstoku ma ogłosić wyrok w procesie Tunezyjczyka, skazanego w pierwszej instancji na 12 lat więzienia za zabójstwo 21-latka niedaleko baru z...

Zamknij
RadioOlsztynTV