Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czołgi z Braniewa pojadą na Łotwę

Czołg PT-91 Twardy, fot. 9bkpanc.wp.mil.pl

Na Łotwę pojedzie Polski Kontyngent Wojskowy w liczbie około 200 żołnierzy. Główną częścią będzie kompania czołgów PT-91 Twardy wydzielone z 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej im. Króla Stefana Batorego – potwierdziła Polskiemu Radiu Olsztyn Marta Hajkowicz z braniewskiej brygady.

Dokument o Polskim Kontyngencie Wojskowym podpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę ma związek z szczytem NATO w Warszawie w lipcu 2016 roku. Ustalono tam, że NATO wyśle do Polski i państw bałtyckich cztery batalionowe grupy bojowe, liczące po ok. 1000 żołnierzy, którzy co kilka miesięcy będą podlegali rotacji.

Polacy wejdą w skład batalionowej grupy bojowej na Łotwie. Będą nimi głównie żołnierze 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w sile kompanii, a dokładnie kompanii czołgów PT-91 Twardy wydzielone z 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej z Braniewa.

Polskie Twarde dołączą do czołgów obecnych w batalionowych grupach bojowych NATO na flance wschodniej – brytyjskich Challengerów i francuskich Leclerców w Estonii i niemieckich oraz norweskich Leopardów 2 na Litwie.

Oprócz Kanadyjczyków i Polaków na Łotwie będą także żołnierze z Albanii, Włoch i Słowenii.

(elblag.net/asocha)

 

ZOBACZ TAKŻE

RadioOlsztynTV