Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czerwony Tulipan

Czerwony Tulipan. Fot. Łukasz Węglewski

Rok 2020 to jubileusz 35-lecia pracy artystycznej „Czerwonego Tulipana” –  chyba najbardziej rozpoznawalnego zespołu w naszym regionie, który jest także ambasadorem naszego województwa w kraju  i poza jego granicami.

Zespół od samego początku tworzą: Stefan Brzozowski, Ewa Cichocka, Krystyna Świątecka, od 30 lat w zespole są Andrzej Czamara oraz Andrzej Dondalski. Przez 35 lat swojej działalności zespół wydał 14 płyt CD autorskich oraz 1 płytę DVD pt. „Obrazy i obrazki” nagraną na dziedzińcu olsztyńskiego zamku, gdzie między innymi znalazł się utwór „Olsztyn kocham”. Kompozycje utworów w większości są autorstwa Stefana Brzozowskiego.

W warstwie tekstowej „Czerwony Tulipan” korzystał z tekstów Jerzego Ignaciuka, Bogusława Żmijewskiego, Marioli Platte, Krzysztofa Daukszewicza, Agaty Grzegorczyk, Krystyny Arciszewskiej, Władysława Katarzyńskiego, Jonasza Kofty, Jacka Kaczmarskiego, Jaromira Nohawicy, Marka Markiewicza, Krzysztofa Wodyńskiego.

Twórczość swoją popularyzował i prezentował w cyklicznych audycjach w Polskim Radiu Olsztyn, jak i w I i II Programie Polskiego Radia. Dla TVP II przez kilka sezonów realizował cykliczny program „Kanał piąty”. Podczas swojej 35-letniej działalności, poza licznymi koncertami w kraju, popularyzował nasz region także poza granicami m.in. w Federacji Rosyjskiej, na Ukrainie, na Węgrzech, we Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii, Szwecji, Austrii, Włoszech, USA i w Kanadzie.

Z członkami zespołu rozmawiała Anna Minkiewicz-Zaremba.

dr hab. Bernadetta Darska
Krytyczka literacka i literaturoznawczyni, pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM. Laureatka PIK-owego Lauru, nagrody Polskiej Izby Książki za najciekawszą prezentację książki i promocję czytania w internecie (2019). Była redaktorką naczelną pisma „Portret”. Od 2009 roku prowadzi blog krytycznoliteracki – „Nowości książkowe”. Kilka razy był on uznawany przez portal Granice.pl za jeden z najbardziej wpływowych blogów książkowych w Polsce. Autorka dziewięciu książek o literaturze najnowszej, kulturze popularnej i reportażu. Jurorka nagród literackich, m.in. Paszportów Polityki, Nagrody Literackiej Unii Europejskiej,  Wawrzynu Nagrody Literackiej Warmii i Mazur, Nagrody Pióra i Pazura dla literatury kobiecej czy Grand Press w kategorii książka reporterska roku.

Posłuchaj audycji

Cykl audycji Ludzie Kultury Warmii i Mazur powstał przy współpracy z Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

ZOBACZ TAKŻE

  • Robert Traba i Grzegorz GromekRobert Traba i Grzegorz Gromek Bohaterami kolejnego odcinka cyklu Ludzie Kultury są historyk, działacz społeczny i […]
  • Izydor BorysIzydor Borys Rzeźbiarz, ceramik, pedagog, animator kultury, społecznik. W latach 1985-1991 […]
  • Ewa GładkowskaEwa Gładkowska Ewa Gładkowska - to wyjątkowa postać w środowisku olsztyńskich dydaktyków, […]
  • Ryszard SzmitRyszard Szmit Wieloletni realizator dźwięku w ProStudio Radia Olsztyn. W ciągu 30 lat pracy w studiu […]
Więcej w Czerwony Tulipan
Enej, Czerwony Tulipan, Andrzej Grabowski. Sprawdź, kto jeszcze wystąpi podczas Dni Olsztyna

Od piątku do niedzieli potrwają Dni Olsztyna, w ramach których jubileusz 35-lecia twórczości obchodził będzie zespół Czerwony Tulipan. Drugi ze znanych w kraju olsztyńskich zespołów, Enej,...

Zamknij
RadioOlsztynTV