Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Cytologia może uratować życie. Co rok ponad 1500 Polek umiera na raka szyjki macicy

Co roku raka szyjki macicy wykrywa się u blisko trzech tysięcy Polek. Ponad połowa z nich umiera. Główną przyczyną tego nowotworu jest utrzymująca się infekcja wirusem HPV.

Wcześnie wykryta infekcja skutecznie zapobiega rozwojowi choroby. Dlatego tak ważne są szczepienia i regularne wykonywanie badania cytologicznego. Trwa Europejski Tydzień Świadomości Raka Szyjki Macicy. Według specjalistów ten nowotwór jest u kobiet jednym z najbardziej podatnych na profilaktykę. Cytologia pozwala wykryć chorobę na bardzo wczesnym etapie. Jest bezbolesnym badaniem, a wizyta w gabinecie trwa zaledwie kilka minut.

Z danych warmińsko-mazurskiego NFZ wynika, że w minionym roku z programu profilaktycznego skorzystało ponad 15 700 mieszkanek regionu, u 141 wykryto zmiany nowotworowe i wdrożono leczenie. Profilaktyczną cytologię mogą wykonać kobiety od 25 do 64 roku życia. W tym roku w ramach programu Ministerstwa Zdrowia przebadać może się nawet 140 tysięcy mieszkanek Warmii i Mazur. Badanie nie wymaga skierowania. Można je wykonać w poradniach ginekologiczno-położniczych lub POZ, które mają podpisane umowy z NFZ.

Przypominamy też, że trwa Narodowy Program Szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV, który najczęściej odpowiada za zachorowanie. Początkowo był skierowany do 12- i 13-latków. Od września minionego roku rozszerzono grupę wiekową i szczepienia mogą przyjmować dzieci od 9. do 18. roku życia. Zainteresowanie nie jest duże. Szpital dziecięcy w Olsztynie pod koniec minionego roku podał, że zaszczepiło się tylko 500 nastolatków.

Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej

Autor: K. Grabowska
Redakcja: K. Ośko

Więcej w cytologia, rak szyjki macicy
Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy. NFZ zachęca kobiety do profilaktycznych badań

Rak szyjki macicy to jeden z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Na wczesnym etapie jest wyleczalny w ponad 99 procentach przypadków, ale niewykryty i nieleczony może prowadzić...

Zamknij
RadioOlsztynTV