Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ćwiczenia Zalew-23. Żołnierze 16. Dywizji wraz z sojusznikami przeprawią się przez Mierzeję Wiślaną

Fot. 16 Dywizja Zmechanizowana

16. Dywizja Zmechanizowana przeprowadzi ćwiczenie taktyczne z wojskami sojuszniczymi pod kryptonimem Zalew-23 w rejonie Mierzei Wiślanej. Ćwiczenie będzie prowadzone we współpracy z Batalionową Grupą Bojową NATO, Marynarką Wojenną, Wojskami Obrony Terytorialnej oraz Wojskami Inżynieryjnymi.

Jak poinformowała rzecznik 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej mjr Magdalena Kościńska, jest to największe przedsięwzięcie szkoleniowe realizowane przez dywizję w 2023 roku.

Głównym zadaniem, które czeka żołnierzy jednostek, jest nabycie nowych umiejętności i szkolenie się w nowym terenie, w którym mamy możliwość pierwszy raz od dłuższego czasu działać, a także nawiązanie współpracy z innymi jednostkami, jak również z Batalionową Grupą Bojową NATO, która stacjonuje w Orzyszu.

00:00 / 00:00

W ćwiczeniu uczestniczy 2500 żołnierzy z jednostek Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Inspektoratu Wsparcia SZ, WOT oraz sił sojuszniczych wchodzących w skład Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Ponadto, w ćwiczeniu zaangażowanych jest około 500 jednostek sprzętu bojowego i zabezpieczenia logistycznego. Scenariusz ćwiczenia zakłada realizację zadań nie tylko na obszarze Mierzei Wiślanej, ale również na Przykoszarowym Placu Ćwiczeń Modrzewinie, 22 Bazie Lotniczej w Malborku oraz Porcie Wojennym w Gdyni.

W ubiegłym roku żołnierze ćwiczyli na jeziorze Kępno na Mazurach – między Orzyszem a Ełkiem. Przeprawiali się też przez Wisłę. Teraz testują swoje umiejętności na większym obszarze jakim jest Mierzeja Wiślana.

Jak wyjaśniła mjr Kościńska, oficjalne rozpoczęcie ćwiczenia to 24 marca 2023 r. Jako główny element ćwiczenia zaplanowano wykonanie przeprawy przez Mierzeję Wiślaną przez pododdziały 15 Brygady Zmechanizowanej oraz Batalionową Grupę Bojową eFP przy wsparciu żołnierzy Wojsk Inżynieryjnych.

Żołnierze wykonają przeprawą za pomocą transporterów PTS-M oraz zrealizują transport uszkodzonego sprzętu. Ponadto batalion zmotoryzowany 15BZ będzie prowadził walkę o odzyskanie obiektu.

Głównymi celami ćwiczenia będzie skuteczne prowadzenie działań w przypadku ataku terrorystycznego (odbicie zakładników), prowadzenie rozpoznania przez Marynarkę Wojenną na kierunku Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego, prowadzenie działań demonstracyjnych na kierunku Zatoki Gdańskiej oraz działanie w sytuacji wystąpienia skażeń.

Polska uczestniczy w inicjatywie NATO eFP – wzmocnionej Wysuniętej Obecności. Polska odgrywa w inicjatywie eFP szczególną rolę. Jest jednym z państw gospodarzy, jest również państwem delegującym swoje siły do jednej z grup, a także tworzy w Elblągu wielonarodowe dowództwo dywizyjne, które koordynuje działania wszystkich grup eFP. Główną siłę EFP stanowią cztery wielonarodowe batalionowe grupy bojowe NATO, rozmieszczone w Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii. Każda grupa została utworzona przez państwo ramowe, którymi są odpowiednio: Stany Zjednoczone, Niemcy, Kanada i Wielka Brytania.

Ćwiczenia potrwają do końca marca.

Autor: A. Libudzka (PAP) / T. Owczarek
Redakcja: A. Niebojewska / K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, żołnierze, ćwiczenia
Sprzęt dla wojska i tanie mieszkania na wynajem. Posłuchaj audycji Jeden na Jednego

Jeden na Jednego – czyli słowne starcie przedstawiciela opozycji z przedstawicielem partii rządzącej. Gośćmi Andrzeja Piedziewicza byli: Konrad Sajkowski – Konfederacja Jerzy Małecki – Prawo i...

Zamknij
RadioOlsztynTV