Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Crowdfunding czyli finansowanie społecznościowe

Crowdfunding – to forma finansowania różnego rodzaju projektów przez społeczność, która jest lub zostanie wokół tych projektów zorganizowana

Zamiast kredytu, czy dofinansowania przedsiębiorcy z Warmii i Mazur coraz częściej wybierają zbiórkę w internecie. Tak zwany Crowdfunding polega na prezentowaniu swoich pomysłów w internecie i zachęcaniu do wpłacania na nie pieniędzy.

Na jednej z międzynarodowych stron aż 180 tysięcy dolarów zebrała olsztyńska firma Zortrax, która potem podpisała lukratywny kontrakt z koncernem komputerowym Dell. Sukces w internetowej zbiórce pieniędzy odniosła również pochodząca z Olsztyna piosenkarka Julia Marcell, która nagrała dzięki niej pierwszą płytę oraz Joanna Posoch z Nowego Kawkowa, która do czerwca stworzy tam Lawendowe Muzeum Żywe.

Wokół Crowdfundingu pojawiło się jednak sporo kontrowersji co do legalności takich działań. Jakub Sobczak z polskiego portalu zbierającego w ten sposób pieniądze przekonuje, że niektórzy mylą dwa pojęcia finansowania. Crowdfunding to nie anonimowa zbiórka publiczna, tylko wpłacanie konkretnych pieniędzy przez konkretne osoby.

Na nieco inny pomysł takiej zbiórki wpadł Łukasz Czarnecki-Pacyński z Olsztyna, który poprzez stronę bus-za-zlotowke.pl prosi o wpłacanie złotówki na kupno nowego gimbusa dla Szkoły Podstawowej w Lamkowie. Jak mówi: „na razie udało się zebrać na dwa koła, karoserię i podwozie„.

Posłuchaj relacji Macieja Świniarskiego

00:00 / 00:00

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, zbiórka, crowd funding
Okradł księdza, który dał mu schronienie

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który okradł księdza z jednej z parafii powiatu elbląskiego. Zatrzymany mieszkał tam od 15 lat. W latach 90-tych ksiądz przygarnął 18-letniego wówczas chłopaka,...

Zamknij
RadioOlsztynTV