Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Coraz więcej zgłoszeń na szczepienia przeciw COVID-19 „Było dużo zakażeń, zaczynamy od tych, którzy nie chorowali”

Ponad 300 pracowników ochrony zdrowia zgłosiło się na szczepienia przeciw COVID-19 w szpitalu powiatowym w Nowym Mieście Lubawskim.

Cały czas wpływają zgłoszenia, coraz więcej osób chce się szczepić – poinformowała pielęgniarka naczelna nowomiejskiego szpitala Mariola Haska. Placówka, podobnie jak znaczna część szpitali powiatowych w województwie warmińsko-mazurskim, otrzyma pierwszą dostawę szczepionek w poniedziałek, 4 stycznia do południa i w tym samym dniu rozpocznie szczepienia.

Mamy już ponad 300 chętnych, ale zapisy nadal trwają, zostały przedłużone do 14 stycznia. Cały czas wpływają zgłoszenia. Po świętach ludzie zaczęli inaczej do tego podchodzić, przemyśleli wszystko i coraz więcej osób chce się szczepić

– podsumowała koordynująca tamtejszą akcję szczepień pielęgniarka naczelna Mariola Haska.

Jak dodała, szpital zamówił „na pierwszy rzut” 90 dawek szczepionki.

Chcemy zobaczyć, jak to będzie szło i wtedy dostosowywać ilość szczepionek do naszych możliwości

W ocenie Marioli Haski, najwięcej czasu zajmie nie samo wykonanie szczepienia czy badanie kwalifikacyjne, ale sprawy administracyjne, związane z dokumentacją i używaniem nowego programu stworzonego na potrzeby szczepień przeciw COVID-19. Pacjentów będzie kwalifikować dwóch lekarzy, wyznaczono dwa oddzielne gabinety do szczepień.

Organizacja szczepień jest wyzwaniem logistycznym, m.in. ze względu na wcześniejsze zakażenia koronawirusem wśród miejscowej kadry medycznej oraz uruchomienie – od 18 listopada – oddziału covidowego, stworzonego z personelu przesuniętego z innych oddziałów.

Mieliśmy bardzo dużo ognisk w szpitalu, około stu osób przechorowało już COVID-19 i musimy tym się kierować przy ustalaniu kolejności szczepień. Zaczynamy od tych, którzy nie chorowali

– zaznaczyła.

Z osób, które wyraziły chęć szczepień, prawie połowa jest zatrudniona w szpitalu. Pozostałe to pracownicy innych podmiotów leczniczych. Są to osoby nie tylko z powiatu nowomiejskiego, ale też sąsiedniego powiatu iławskiego i pojedyncze osoby z powiatu brodnickiego.

Są i takie osoby, które wahały się, ale w ostatnim czasie, przy tych wszystkich ogniskach, które mamy, ludzie dopytują, kiedy już będą szczepionki

– stwierdziła Mariola Haska.

Jak informował wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki przed końcem roku szczepienia były prowadzone w 9 z 29 tzw. szpitali węzłowych w regionie m.in. w Ostródzie, Elblągu, Olsztynie, Piszu, Szczytnie i Ełku. Od 4 stycznia placówek tych będzie więcej.

Program szczepień zakłada cztery etapy przeprowadzania zabiegów. Podczas etapu zero szczepienia otrzymują m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia: lekarze, pielęgniarki i farmaceuci, pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, szczepienie, Olsztyn, Ełk, szczytno, Pisz, Ostróda, Nowe Miasto Lubawskie, szczepionka, koronawirus
W poniedziałek szczepionki trafią do kolejnych szpitali. „To szansa na powrót do normalnego komunikowania się”

W szpitalach województwa warmińsko-mazurskiego trwają szczepienia pracowników ochrony zdrowia przeciwko COVID-19. Ostatniego dnia 2020 roku szczepionki trafiły do szpitala powiatowego w Piszu oraz do olsztyńskiego Szpitala...

Zamknij
RadioOlsztynTV