Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Coraz mniej poszukiwaczy bursztynów coraz więcej turystów. Przekop Mierzei Wiślanej można oglądać z punktu widokowego

Zainteresowanie budową przekopu przez Mierzeję Wiślaną wśród turystów jest duże. Dostępne są specjalne miejsce postojowe oraz punkt, z którego można z bezpiecznej odległości obserwować to, co dzieje się na placu budowy – podał Urząd Morski w Gdyni.

Jak oceniła rzeczniczka urzędu Magdalena Kierzkowska, zainteresowanie budową nowej drogi wodnej między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym od samego początku jest duże.

Już w zeszłym roku zostało uruchomione specjalne miejsce postojowe oraz oznaczona ścieżka, prowadząca do punktu, z którego można z bezpiecznej odległości obserwować to, co dzieje się na placu budowy

Wskazała, że w dni, kiedy jest ładna pogoda, a szczególnie w weekendy wykonawca obserwuje sporą liczbę aut zaparkowanych w specjalnie wyznaczonym miejscu od strony Zalewu Wiślanego. Również na plaży, od strony Zatoki Gdańskiej widać turystów zainteresowanych budową.

W miniony weekend lokalne media donosiły, że plażę w Kątach Rybackich opanowali poszukiwacze bursztynu. Wyposażeni w odpowiedni sprzęt wchodzili bezprawnie na plac budowy, gdzie wyrzucany był urobek z prac pogłębiarskich i szukali w nim bursztynu. Nie obyło się bez interwencji policji.

Jak zapewniła Magdalena Kierzkowska, na placu budowy poszukiwaczy bursztynu już nie ma, bo wykonawca podjął stosowne działania. Wzmocnił ochronę obiektu oraz poprosił policję o dodatkowe patrole.

Owszem, widać osoby poszukujące bursztynu w okolicy, na plaży czy w płytkim podbrzeżu, co jest dozwolone oczywiście bez używania jakiekolwiek sprzętu typu pompy, bez wykonywania wykopów, nie na wydmach i nie w lesie

– dodała rzeczniczka Urzędu Morskiego.

Wykonawca obecnie pracuje m.in. w miejscu nowych mostów obrotowych nad kanałem żeglugowym. Przekierowanie ruchu na most południowy jest planowane w czerwcu tego roku. Wynika z tego, że turyści zmierzający w stronę Krynicy Morskiej będą mogli jechać już po nowym moście, obserwując prace budowlane.

W wakacje nadal będzie można korzystać z punktu widokowego oznaczonego w zeszłym roku.

Całkowita długość nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to blisko 23 kilometry. Samo przejście przez Zalew Wiślany wyniesie nieco ponad 10 kilometrów, po rzece Elbląg – także ponad 10 kilometrów, a pozostałe około 2,5 km to odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał, jak i cały tor wodny, będą miały 5 metrów głębokości.

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za A. Libudzka (PAP)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kanał, przekop, Mierzeja Wiślana
Na mierzei praca wre. Trwa budowa sztucznej wyspy

Pierwsze barki dostarczają już kamień hydrotechniczny na budowę sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym. Jej wykonawca, konsorcjum NDI/Besix gromadzi ten materiał w porcie morskim w Elblągu. Na...

Zamknij
RadioOlsztynTV