Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Codziennie rośnie liczba zajętych łóżek covidowych. Resort zdrowia podaje najnowsze dane

W Polsce w ciągu minionej doby zanotowano 974 nowe zakażenia koronawirusem, z czego 40 w województwie warmińsko-mazurskim.

Zmarło 14 osób z COVID-19, wyzdrowiało 569 osób – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Tydzień temu, 16 września, resort informował o 722 nowych zakażeniach, a dwa tygodnie temu, 9 września o 510.

W regionie najwięcej nowych zakażeń wykryto w Olsztynie – 11, 8 jest w powiecie olsztyńskim, 7 w powiecie elbląskim, po 3 w Elblągu i powiecie ełckim. Po 2 nowe zakażenia są w powiatach lidzbarskim, mrągowskim i ostródzkim, a po jednym w iławskim i nidzickim. Dokładnie przed tygodniem w regionie było 20 zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

O powodach wzrostów zakażeń mówi Janusz Dzisko, dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego w Olsztynie.

Dla nas to nie jest duże zaskoczenie, że liczba zakażeń rośnie. Składa się na to kilka elementów. Pierwszy podstawowy, to zbyt mała ilość osób uodpornionych, czyli zaszczepionych. Druga to kwestia ogromnego poluzowania dyscypliny mieszkańców. Bardzo rzadko widzimy osoby noszące maseczki w sklepach i innych obiektach użyteczności publicznej. Mamy do czynienia z wariantem Delta, który w sekwencjonowanych próbkach w naszym województwie wynosi ponad 90 procent. Jak wiadomo jest to dużo bardziej zakaźny wariant niż wariant Beta, czy tzw. Brytyjczyk

00:00 / 00:00

Według warmińsko-mazurskiego urzędu wojewódzkiego, z dnia na dzień w województwie rośnie liczba zajętych łóżek covidowych. Teraz jest ich 36 oraz 11 respiratorów.

Nowe zakażenia dotyczą osób z województw: mazowieckiego (156), lubelskiego (145), małopolskiego (96), zachodniopomorskiego (69), podkarpackiego (65), dolnośląskiego (63), śląskiego (60), kujawsko-pomorskiego (44), łódzkiego (43), wielkopolskiego (42), podlaskiego (41), warmińsko-mazurskiego (40), pomorskiego (39), lubuskiego (30), opolskiego (20), świętokrzyskiego (8).

Minionej doby w całym kraju wykonano ponad 40 tysięcy testów na obecność na koronawirusa, na Warmii i Mazurach ponad 1 400.

W całym kraju na kwarantannie jest ponad 86 tysięcy osób, tydzień temu było prawie 80 tysięcy. W regionie warmińsko-mazurskim na kwarantannie przebywa prawie 2 tysiące osób, tydzień temu – ponad 1 600.

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za MZ/PAP/IAR/J. Sulecki

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w koronawirus, SARS-Cov-2
Przybywa zakażeń koronawirusem. Jak wygląda sytuacja w szkołach?

W zdecydowanej większości szkół w Warmińsko-Mazurskiem zajęcia odbywają się stacjonarnie. Są jednak placówki, które pracują obecnie w trybie hybrydowym. Mam informację o 15 szkołach i placówkach...

Zamknij
RadioOlsztynTV