Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Co zrobić, gdy osoba podejrzana o kontakt z patogenem unika badania?

Fot. fotolia.com

W obawie o bezpieczeństwo, coraz więcej osób nie tylko zwraca uwagę na swój stan zdrowia, ale też osób z własnego otoczenia. Do Radia Olsztyn dotarł sygnał od zaniepokojonego słuchacza.

Przełożony jednej z olsztyńskich instytucji po powrocie z kraju, w którym panuje epidemia koronawirusa, nie poddał się badaniom i nie zgłosił do służb sanitarnych, mimo że ma objawy infekcji. Co można zrobić w takiej sytuacji?

W rozmowie z Radiem Olsztyn szef wojewódzkiego sanepidu Janusz Dzisko przyznał, że specustawa dotycząca zwalczania koronawirusa daje służbom możliwość prawną interwencji i zmuszenia takiej osoby do poddania się badaniom i opiece lekarskiej.

00:00 / 00:00

Jeśli ktoś podejrzewa, że osoba mogąca mieć styczność z patogenem uchyla się od kontaktu ze służbami sanitarnymi, powinna sprawę zgłosić najbliższej stacji powiatowej sanepidu. Służby mogą swoje działania rozpocząć z urzędu.

Autor: A. Skrago
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w badanie, służby, specustawa, koronawirus
Szpitale w regionie wprowadzają obostrzenia. Część placówek wstrzymuje wykonywanie zabiegów planowych

Szpitale w województwie warmińsko-mazurskim ograniczają przyjęcia planowe. Większość placówek przekłada na późniejsze terminy przyjęcia pacjentów, którzy nie wymagają pilnej interwencji i operacje. To dostosowanie szpitala do...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV