Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 32 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Co ze zbiorem winniczków w regionie? RDOŚ zdecydowała

Fot. Krzysztof Mikunda

W tym i przyszłym roku na Warmii i Mazurach nie będzie można zbierać ślimaka winniczka. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska podaje, że znacznie zmalała liczba stanowisk tego mięczaka.

W latach 2018-2023 pozyskano od 35 do 111 ton winniczków, podczas gdy dekadę temu zbiory wynosiły około 240 ton, a nawet 410.

Wyniki przeprowadzonych przez nas już trzykrotnie badań wykazały zmniejszenie się liczby stanowisk i zagęszczenia ślimaka winniczka. Stwierdzono jego zanik na kolejnych stanowiskach badawczych. Obserwowano także bardzo mały udział osobników dużych, czyli o średnicy muszli powyżej 47 milimetrów

– powiedziała rzeczniczka dyrekcji Justyna Januszewicz.

Winniczek podlega w Polsce częściowej ochronie gatunkowej i można go zbierać tylko od 20 kwietnia do 31 maja. Do zbioru dopuszczone są te o średnicy muszli powyżej 30 milimetrów. Aby zbierać je do celów przetwórstwa spożywczego zgodnie z prawem, trzeba mieć zezwolenie wydane przez RDOŚ.

W zeszłym roku wydano 21 takich zgód, a w latach wcześniejszych było ich od 40 do 90. W minionym roku RDOŚ zezwolił na pozyskanie 73 ton tego mięczaka, a ze sprawozdań wynika, że udało się zebrać niespełna 40 ton. W 2025 roku badania populacji winniczka będą powtórzone.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

Autor: K. Grabowska
Redakcja: K. Ośko

Więcej w ślimak, winniczek, winniczki, ślimaki
Wstrzymano zbiory winniczków. W regionie jest ich coraz mniej

Na Warmii i Mazurach nie będzie zbiorów ślimaka winniczka. Regionalny dyrektor ochrony środowiska w Olsztynie wstrzymał je na 2 lata, w tym i przyszłym roku. Powodem...

Zamknij
RadioOlsztynTV