Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 7 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Co się dzieje z nieletnimi cudzoziemcami w Kętrzynie? Rzecznik straży granicznej wyjaśnia

Fot. W-MOSG

W ośrodku dla cudzoziemców oraz internacie w Kętrzynie przebywa w tej chwili 440 osób, ponad stu samotnych mężczyzn i rodziny. Jest też 6 małoletnich bez opieki. Decyzją sądu są oni najpierw umieszczani w strzeżonym ośrodku.

Jak mówi rzeczniczka prasowa Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej major Mirosława Aleksandrowicz procedura dalszego postępowania z nieletnimi cudzoziemcami bez opiekunów jest ściśle określona.

Wiek cudzoziemca sprawdzany jest poprzez badanie rentgenowskie nadgarstka. Jeśli okaże się, że cudzoziemiec jest nieletni i składa pisemną deklarację o ochronę międzynarodową, wówczas zostaje zwolniony ze strzeżonego ośrodka i postanowieniem sądu umieszczany w domu dziecka.

Od pierwszego sierpnia w kętrzyńskim ośrodku dla cudzoziemców było 19 nieletnich bez opieki. 13 osób zostało zwolnionych i sądową decyzją umieszczonych w domu dziecka. Sześciu nieletnich bez opieki pozostaje w ośrodku. Najliczniejszą grupę w kętrzyńskim ośrodku dla cudzoziemców stanowią Irakijczycy, obywatele Afganistanu i Somalii.

W tym roku do domu dziecka w Kętrzynie skierowano 49 nastolatków. Mają oni swobodę przemieszczania się i wszyscy opuścili ośrodek twierdząc, że chcą wyjechać z Polski na zachód. Niektórzy z młodych ludzi legalnie byli kierowani np. do Belgii lub Niemiec do swoich rodzin.

 

Autor: B. Gajlewska/W-MOSG
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w cudzoziemcy, straż graniczna, dom dziecka
Funkcjonariusze SG odkryli nielegalne hurtownie papierosów i krajanki tytoniowej

Ponad pół miliona złotych warta jest kontrabanda zatrzymana przez funkcjonariuszy z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. Dwie osoby usłyszały zarzuty nabywania i przechowywania nielegalnych towarów akcyzowych. W...

Zamknij
RadioOlsztynTV