Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Co o konflikcie w Porozumieniu sądzą posłowie z regionu? Posłuchaj Jerzego Małeckiego i Marcina Kulaska

Konflikt w partii Porozumienie był jednym z tematów Porannych Pytań Radia Olsztyn. Na naszej antenie spotkali się posłowie: Jerzy Małecki z Prawa i Sprawiedliwości oraz Marcin Kulasek z Lewicy.

W ocenie posła Jerzego Małeckiego spór w jednej z partii tworzącej obóz Zjednoczonej Prawicy nie ma realnego wpływu na pracę rządu.

Rząd działa skutecznie. Myślę, że ten stan w najbliższych dniach ustabilizuje się i wrócimy do normalnej pracy.

Poseł Lewicy Marcin Kulasek stwierdził z kolei, że politycy prawicy zajmują się swoimi sprawami, zamiast skupić się na prawdziwych problemach.

Jesteśmy tak naprawdę przed trzecią falą epidemii koronawirusa, wszystko na to wskazuje. Wiele biznesów jest na skraju upadku, program szczepień stoi w miejscu, a prawica zajmuje się wymianą zamków w partyjnych siedzibach czy wydawaniu partyjnych dokumentów.

W miniony wtorek rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że „dotychczas do rządu nie wpłynęły wnioski o zdymisjonowanie ministra i wiceministrów z Porozumienia”.

30 procent badanych osób w wieku 18-24 lata deklaruje poglądy lewicowe. Oznacza to, że po raz pierwszy od niemal 20 lat lewicowe sympatie przeważały w tej grupie nad prawicowymi. Wyniki ostatniego badania CBOS na antenie Radia Olsztyn komentowali goście Marka Lewińskiego.

Marcin Kulasek spodziewa się, że za kilka lat ponad połowa młodych Polaków będzie deklarowała poglądy lewicowe.

Lewicowa wizja państwa bardzo im odpowiada. To państwo wolności, które nie zagląda nikomu do łóżka, nie mówi kto z kim powinien spać, w co powinien wierzyć. To ludzi przyciąga, szczególnie młodych.

Poseł Jerzy Małecki z Prawa i Sprawiedliwości zwrócił jednak uwagę, że wciąż ponad 25% młodych ludzi deklaruje poglądy prawicowe.

Te poglądy deklaruje cały czas około 25-30% młodych Polaków. Większość tych osób, które deklarują lewicowe poglądy, jeszcze kilka lat temu miały niesprecyzowane swoje poglądy. Teraz wybrały opcja lewicową.

Z badania CBOS wynika także, że 77 proc. respondentów w wieku od 18 do 24 lat deklaruje wzięcie udziału w wyborach; to rekordowy wynik – dotychczas odsetek młodych Polaków zdecydowanych udział w wyborach nigdy nie przekraczał 70 proc.

Posłuchaj Porannych Pytań

00:00 / 00:00

Redakcja: A. Chmielewska za M. Lewiński

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w badanie, porozumienie, lewica, Marcin Kulasek, video, Jerzy Małecki, CBOS
Jerzy Szmit: Chcieliśmy być wolni i funkcjonować w normalnej rzeczywistości

40 lat temu, 17 lutego 1981 roku, po blisko miesięcznym strajku na uczelniach, komunistyczne władze zgodziły się na zarejestrowanie NZS - Niezależnego Zrzeszenia Studentów. - Chcieliśmy...

Zamknij
RadioOlsztynTV