Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jerzy Szmit: Chcieliśmy być wolni i funkcjonować w normalnej rzeczywistości

Jerzy Szmit. Fot. A. Dybcio

40 lat temu, 17 lutego 1981 roku, po blisko miesięcznym strajku na uczelniach, komunistyczne władze zgodziły się na zarejestrowanie NZS – Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

– Chcieliśmy być wolni i funkcjonować w normalnej rzeczywistości – powiedział w Porannych Pytaniach Jerzy Szmit, który współtworzył NZS na Akademii Rolniczo-Technicznej, aktualny prezes PiS w okręgu olsztyńskim. Jak mówił – powstanie Niezależnego Zrzeszenia Studentów było naturalnym procesem po strajku stoczniowców.

Można tak powiedzieć, że my byliśmy pod politycznymi skrzydłami Solidarności, bo przecież był to ogromny ruch, który wtedy zrzeszał miliony pracowników. My byliśmy małą studencką organizacją. Wtedy w tamtych czasach studiowało 3-4 procent młodzieży, dzisiaj to 40 procent. To były naprawdę inne czasy. Między innymi dostęp do nauki wyższej to też był jeden z naszych postulatów.

Pierwszym przewodniczącym Niezależnego Zrzeszenia Studentów został Jarosław Guzy. W stanie wojennym NZS, podobnie jak Solidarność, został zdelegalizowany, a wielu jego działaczy internowanych. W maju 1988 r. na uczelniach wybuchły strajki studentów domagających się ponownej legalizacji NZS. Rejestracja nastąpiła dopiero po demokratycznych przemianach, we wrześniu 1989 r.

– To jest kryzys w Porozumieniu, a nie w obozie Zjednoczonej Prawicy – powiedział w Porannych Pytaniach gość Marka Lewińskiego. W ten sposób odniósł się do sporu w kwestii kierownictwa Porozumienia. Eurodeputowany tej partii Adam Bielan stwierdził kilkanaście dni temu, że kadencja prezesa ugrupowania – Jarosława Gowina – upłynęła w kwietniu 2018 roku. Z taką interpretacją nie zgadzają się stronnicy wicepremiera.

5 lutego decyzją Krajowego Sądu Koleżeńskiego eurodeputowany Adam Bielan i poseł Kamil Bortniczuk zostali wykluczeni z Porozumienia. – Jako koalicjant Porozumienie przysparza nam wielu problemów – mówił w Porannych Pytaniach Jerzy Szmit.

Ten ciągły konflikt, który Porozumienie wywołuje wokół siebie czy wewnątrz siebie, jest czymś fatalnym. Nie ma co ukrywać. Możemy sobie jakimiś okrągłymi słówkami opowiadać, ale te problemy – chyba ze 40%, które mamy – to są problemy, które wywołuje Porozumienie, partia Jarosława Gowina.

Dodajmy, że współtworzące – razem z Prawem i Sprawiedliwością oraz Solidarną Polska Zjednoczoną Prawicę – Porozumienie, wycofało swoje rekomendacje dla trzech członków rządu: ministra w Kancelarii Premiera Michała Cieślaka, wiceministra aktywów państwowych Zbigniewa Gryglasa i wiceministra funduszy i polityki regionalnej Jacka Żalka.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Jerzym Szmitem

00:00 / 00:00

Redakcja: A. Chmielewska za M. Lewiński

Więcej w Solidarność, strajk, Jerzy Szmit, porozumienie, video, NZS, wideo
Wiceminister zdrowia: Jako społeczeństwo nie zdaliśmy tego egzaminu, to spowoduje kolejne trudne decyzje

- Jesteśmy bardzo zaniepokojeni i uważamy, że jako społeczeństwo nie zdaliśmy tego egzaminu - tak o nieprzestrzeganiu w czasie weekendu obostrzeń związanych za pandemią koronawirusa mówił...

Zamknij
RadioOlsztynTV